Този въпрос се стоварва всеки път - разбира се, не ПРЕДИ, а СЛЕД изборите. Тогава неизменно се разврякваме чия работа е тая работа и всеки вика, ааа, тва не е моя работа! Обикновено не става ясно чия работа е тая работа. Но тая година уж всичко беше ясно предварително. Общините уж бяха издали заповед: "Кандидатите в предизборната кампания за местните избори, партиите, коалициите и инициативните комитети да организират почистването на агитационните материали в срок до един месец след приключване на изборите."
То хубаво, само че у нас и заповедите са като обещанията: не се изпълняват.
Защото има обективни пречки!
Например как да се определи коя партия или коалиция къде да чисти? Те плакатите нали са един върху друг, тъй че как да стане тая работа? Да бяха отделно - лесно: припомняме си набързо отчаяния призив на Йосиф Петров от трибуната на ВНС: "Всяка партия да си озапти гамените!..." - и го осъвременяваме: "Всяка партия да си изчегърта боклуците!" Пък общинарите им осигуряват кофи за разделно сметосъбиране и работата спи.
Сега не става така.
Сега абсолютно всички кандидати трябва да се коалират, че да се разберат, че да извадят някой лев и прочие, обаче изниква веднага въпросът - на квотен принцип ли трябва да се бръкнат в касите си или как? И каква ще е квотата? Че те БСП и ГЕРБ още не могат да се разберат кой повече е спечелил, което пък веднага ни изправя пред следващия въпрос: повече кметове или повече общински съветници? А и ако е на квотен принцип, само спечелилите ли ще участват? Тука в Ямбол един кандидат храбро спечели 13 гласа - той ще участва ли в почистването?
Но мен ако питате, има един проблем, който е напълно, фатално и абсолютно непреодолим...
Кой ще бъде онзи беззаветен храбрец, който ще се отрече от всичко земно, та ще дръзне да отпори от стената портрета на Бойко Борисов?!
|
|