Кой спорт взима най-много жертви? Честно-казано, доста трудно може да се определи най-вече заради липсата на данни, защото нито организаторите, нито участниците в екстремните изпълнения са готови да дадат гласност на смъртните случаи в техните спортове. Все пак сп. "Форбс" се нае да направи подобна класация.
1. БЕСДЖЪМПИНГ
Името едва ли говори нещо на повечето хора. Това е една от разновидностите на парашутизма. В случая обаче не става дума за скачане от самолет или друг летателен апарат, а от "ниски" височини - сгради, скали, заводски комини и т. н. Целта е парашутът да се отвори, преди да се стигне земята, но на доста от хората, опитващи подобно нещо, това не им се отдава. Главният проблем е позицията на тялото при отварянето на парашута. Ако тя е неправилна, нищо не може да спаси скачача. За периода 1981-2007 г. са регистрирани 114 смъртни случая.
2. ХЕЛИСКИЙНГ
По-точно казано - спускане със ски от високи върхове. Скиорите се пускат от хеликоптер, след което поемат надолу. Тук основният проблем е, че се кара по необработени склонове, които крият всякакви опасности.
3. ДАЙВИНГ
Става дума за плуване под вода с апарати, доставящи въздух. За да стане човек добър в тази област, му трябва специална подготовка. Основният проблем тук е натоварването при спускане на голяма дълбочина. Дори обаче да е трениран, гмуркачът не може да знае какво го чака на дъното. Често това са акула и скат. Случва се дори на най-опитните плувци. Изходът от подобна среща най-често е фатален за гмуркащия се.
4. КЕЙВ-ДАЙВИНГ
Това е разновидност на предходния спорт, но разликата е, че тук става дума за гмуркане и пътешествие из подводни пещери. Изглежда доста просто, но не е нищо повече от лесен начин да намериш смъртта си. Само пещерите и рифовете в Централна Флорида са отнели живота на повече от 400 души през последните години.
Опасностите тук са най-вече заради факта, че в случай на опасност е почти невъзможно гмуркачът да изплува на повърхността. Голям проблем е и наличието на глина в подземните пещери. Понякога тя прави водата почти непрогледна и дори опитен плувец се обърква и губи ориентация.
5. БУЛРАЙДИНГ
На пръв поглед укротяването на див бик изглежда не толкова сложно. Само че когато си на гърба на разбесняло се животно, тежащо близо 1 тон, всичко може да се случи. За зрителите на родео обяздването на бик е доста зрелищно, но то нанася големи травми на смелчаците.
6. СЪРФИНГ
Става дума не за обичайния сърфинг, а за сърфиране с дъска върху голяма вълна. Колкото по-голяма е вълната, толкова по непредсказуем е изходът от срещата й с човека. Сред загиналите има световни шампиони, така че колкото и опитен да е един сърфист, нещата често излизат от контрол.
7. СТРИЙТЛАГИНГ
Измислен е в средата на 70-те години на миналия век в Калифорния, където младежи със скейтбордове се състезават по улиците редом с минаващите автомобили. Когато набереш скорост обаче, често единственият начин да спреш е да се удариш в някоя кола или друго препятствие на пътя. И тогава дори шлемът на главата не може да те спаси.
8. АЛПИНИЗЪМ
Или по-точно - катеренето по отвесни скали, което е доста разпространено. Този спорт има повече от половинвековна история, но въпреки това мерките за безопасност често се оказват недостатъчни. Падането от скалата води до тежки травми или смърт. Самите катерачи обаче почти винаги твърдят, че това на тях не може да им се случи...
9. ЕКСТРЕМЕН ВЕЛОКРОС
Става дума не са състезания с маунтибайкове, където също често се получават наранявания, а за една от неговите разновидности - изпълнения на фигури от висшия пилотаж, когато сте на велосипед. Използват се специални рами, които правят изпълненията доста атрактивни. За съжаление паданията са доста тежки.
10. РАФТИНГ
Пускане с лодка по бурни реки. Най-често това се случва в планините. Участниците казват, че преживяването е несравнимо, но пък и често нещата излизат от контрол. Последният случай на загинали бе в Китай, където шестима от най-опитните руски състезатели пробваха уменията си. Петима от тях загинаха, след като реката излезе от коритото си.
8. АЛПИНИЗЪМ
Или по-точно - катеренето по отвесни скали, което е доста разпространено. Този спорт има повече от половинвековна история...
Или по-точно - катеренето по отвесни скали, което е доста разпространено. Този спорт има повече от половинвековна история...
Ясно е че Форбс пишат предимно глупости .Алпинизмът има много по-дълга история.Приблизително 50 годишна история има спортното катерене като състезателна дисциплина , но това не е рисков спорт , или поне не е в десятката на най-рисковите.