Войните в Ирак и Афганистан струват рекордните 1.5 трилиона долара, показва ново проучване на демократите от Общата икономическа комисия на Конгреса, цитирано от в. "Вашингтон пост". Тази сума е два пъти по-голяма от 804 млрд. долара, похарчени и поискани от Белия дом за следващата 2008 г. В цената, фигурираща в доклада, са включени и скритите разходи, на които се дължи удвояването на стойността на двете военни операции. Скритите разходи включват увеличените цени на петрола, разходите за лечение на ранените и лихвите по заемите, отпуснати за финансиране на войните.
Войните досега са стрували на едно средно четиричленно американско семейство над 20 000 долара, се казва в доклада от 21 страници, който вчера бе представен официално. Прогнозите на експертите показват, че тази цена може да скочи до 46 300 долара през следващото десетилетие. Икономическите разходи за САЩ пък ще достигнат 3.5 трилиона долара, ако конфликтите продължат със сегашното темпо. Медицинските и социални грижи за ранените ветерани ще добавят още над 30 млрд. долара, включвайки и пропуснатите приходи за ветераните, неспособни да работят поради постравматичен стрес.
Лидерите на демократите ще използват доклада като доказателство, че двете войни гълтат много повече пари, отколкото се смяташе предварително и промяната на курса може да спести на данъкоплатците милиарди долари през следващото десетилетие.
Някои от представените числа може да бъдат посрещнати с известен скептицизъм, предупреждават финансови експерти. Икономистите твърдят, че е трудно да се пресметне точният ефект от войната в Ирак върху глобалните цени на петрола и е спекулативно да се преценява колко ще струва войната след време, защото ситуацията на бойното поле ежедневно се променя, писа в. "Вашингтон пост".
Републиканците официално не са коментирали заключенията в доклада.
Призив
Окупационните сили, ръководени от САЩ, възможно най-скоро да напуснат Ирак, призова иранският президент Махмуд Ахмадинеджад, цитиран от РИА "Новости". Той обяви това по време на среща в Техеран с шиитския лидер Абдул Азиз ал Хаким, който оглавява партията "Висш ислямски съвет на Ирак". "Присъствието на окупационните сили в Ирак води към нестабилност в тази страна. В техен интерес е възможно най-скоро да напуснат територията на Ирак", заяви Ахмадинеджад. Според него иракският народ има сили да установи ред в страната и да укрепи суверенитета й без външна намеса.