Рекорден брой берачи на ягоди - 3333, от които само 7 мъже, набира Испания по междуправителствената спогодба с България. Работата е в провинция Уелва и е от 3 до 6 месеца. Желаещите трябва да са български граждани до 45 г. и да подадат документи в бюрата по труда до 20 декември.
Познания по испански не са необходими, но се изисква професионален опит в областта на селското стопанство. Необходими са молба за допускане до интервю, автобиография, саморъчно написана и подписана от кандидата декларация, че не страда от сърдечносъдови заболявания и болести на опорно-двигателния апарат, копие на първа страница на международния паспорт и др. Имената на одобрените ще са ясни през втората половина на януари. Работното им време ще е 6 дни в седмицата по 6.30 часа на ден с 30 мин. почивка, а заплащането е 35.23 евро на ден.
От началото на годината досега на сезонна селскостопанска работа в Испания са заминали 2561 българи - толкова, колкото и са обявили от испанската страна. Значително по-малко са наетите в други сфери - строителство и електро- и хладилна техника. Междуправителствената спогодба е от 2003 г. и до септември чрез нея в Испания са работили над 9000 българи.
Спогодбата с Испания е и най-активно използваната. Българите, които работят в Германия по такъв тип споразумения, например са многократно по-малко и намаляват. Наши сънародници могат да работят в германската страна с дългосрочни 12-месечни договори с възможност за 6-месечно продължение или сезонно за 4 месеца. Докато миналата годна от първата спогодба са се възползвали 107 българи, до края на септември т.г. 12-месечни договори са сключили едва 55 наши съграждани. Работещите на сезонни договори в Германия пък намаляват от 1254 през 2006 г. на 1025 през 2007 г. "Основната причина да не попълваме заявените свободни работни места е липсата на познания по немски език", коментират от Агенцията по заетостта. Дори за миячки има условие да знаят поне на елементарно ниво немски. Липсват и достатъчно кадри, които да отговарят на изискванията за професионално образование и стаж по специалността.
Броят на съгражданите ни, получили договор за работа във Франция, също е намалял тази година за разлика от предишната - от 7 на 3-ма души. Символичен е броят и на хората, които се възползват от споразумението с Швейцария - 15 души.
|
|