Голяма част от българите, емигрирали в чужбина преди години, вече се връщат у нас, за да инвестират спечеленото тук, показва национално представително проучване на "АССА-М", проведено през октомври. Тази тенденция обаче обхваща предимно специалистите по мениджмънт и хората, които разчитат на собствен бизнес, за сметка на научната интелигенция и креативните специалисти, отбеляза шефът на агенцията Михаил Мирчев.
Рязък спад в броя на желаещите да емигрират българи на възраст 30 и 40 години регистрира още социологическото изследване. Сред главните задържащи фактори са децата, както и подобрената икономическа ситуация в страната. По-зрелите свиват ентусиазма си за емигриране и поради намаляване на безработицата у нас, както и заради натрупания вече негативен опит от други емигранти.
В същото време обаче в търсенето на работа в чужбина се активизират несемейните и младите до 25 г. Най-голям интерес има към Англия, Германия, Испания и Гърция. Според Мирчев обаче до края на другата година ще настъпи успокоение и сред по-младите.
Българите, които искат да емигрират в чужбина, но се възпират от различни обстоятелства, са намалели двойно за 4 години - от 6-7% през юни 2003 г. на 3-4% през юни т.г., показва още изследването. Хората, които се поддават на общата нагласа и говоренето за емигриране, също намаляват от 20 на 13%. По обем обаче активно емигриращите българи остават постоянна величина - около 5%.
Най-много сред активните емигранти сега са хората със средно образование, при тези с техническо образование се наблюдава свиване. При лицата с гимназиално образование пък се забелязва двойно нарастване на желаещите да емигрират.
|
|