Безспорната българска суперзвезда в Англия Димитър Бербатов се превърна в ракета-носител за още трансфери на наши играчи в Премиършип. |
Последва нова вълна "експорт" - през 2000-ата Радостин Кишишев бе продаден на "Чарлтън" за 2.7 млн. долара, а година по-късно Светослав Тодоров премина в "Уест Хем" срещу 700 000 евро. От днешна гледна точка това може да се счете фактически за първата сериозна инвазия в Премиършип. Макар да се дължи най-вече на добрия мениджмънт на собственика на "Литекс" Гриша Ганчев.
Така или иначе покрай Кишишев (станал известен там като Киш) и Тодоров (Тоди) започна все повече да се говори за България. Освен това футболният агент Емил Данчев се сдобива с нужния авторитет (той успява преди това - през 1999-а, да уреди трансфера на Стилиян Петров в "Селтик"). По този начин Данчев прави друг много сериозен пробив - урежда проби на вратаря Здравко Здравков не къде да е, а в "Арсенал" в края на 2002 г. Наставникът Арсен Венгер не одобрява Фози, но покрай интереса се покачва рейтингът на Данчев. Неслучайно същият мениджър е и в основата на най-сериозния трансфер на българин в Англия досега.
През лятото на 2006 г. Димитър Бербатов преминава от "Байер" (Леверкузен) в "Тотнъм" срещу 16.5 млн. евро. Междувременно Кишишев и Тодоров вече са направили име и след изтичането на договорите им съответно с "Чарлтън" и "Портсмут" към двамата има по няколко оферти. Сега Киш, който също бе на проби в "Арсенал" по време на престоя си в "Чарлтън", е собственост на второразредния "Лестър", но по различни причини е под наем до края на сезона в "Лийдс", едно ниво по-ниско. Тодоров пък започна отлично в "Чарлтън", но го връхлетя трета тежка контузия в кариерата му и сега е в неизвестност дали ще получи нов договор от лондончани.
Впрочем Киш и Тоди смениха отборите си след края на миналия сезон и също станаха част от своеобразното "българско лято в Англия". А то е, меко казано, успешно. Срещу 15 млн. евро Мартин Петров (28 г., 7 млн.) и Валери Божинов (21 г., 8 млн.) бяха в основата на "тайландската революция" на Свен Горан Ериксон в "Манчестър Сити". Отвсякъде погледнато, да се дадат толкова пари за двама българи наведнъж в отбор от английската Висша лига си е повече от сензация. Нещо повече - "Сити" междувременно започна да наблюдава и Ивелин Попов (20 г.) от "Литекс", като има огромна вероятност капитанът на младежкия национален отбор да замине на проби през януари.
Малко остана българско дуо от лятото да има и в "Ливърпул", но станаха спънки по ваденето на работни визи на Николай Михайлов (19 г., "Левски") и на Михаил Александров (18 г., ЦСКА). Затова вратарят сега е собственост на английския гранд, но е преотстъпен в холандския "Твенте", а Александров се отказа от възможността да чака още 1 г. с риска "Ливърпул" да се откаже от него и сега е в "Борусия" (Дортмунд), където се аклиматизира в дубъла.
Именно документите са спънката за по-масовото навлизане на наши футболисти на Острова. Българите там още нямат статут на пълноправни граждани на ЕС в смисъла на работна заетост и затова трябва да имат необходим процент мачове за националния отбор. Затова и славистът Радослав Василев (17 г.) още е със статут на аматьор в "Рединг" с надеждата до лятото да му бъдат придвижени нещата и да подпише договор за 3 г.
При левскарите Валери Домовчийски и Николай Димитров, които заедно с Василев оформят "младото ударно ядро към Англия" тази есен, ситуацията е също на изчакване на работна виза. И докато при Валери ще е по-гладко, тъй като той има и участия в мъжкия национален отбор, а и е директно харесан от "Блекбърн", то Хичо първо трябва да получи одобрение в "Арсенал" от Арсен Венгер, който след това трябва да използва авторитета си, за да убеди властите, че става въпрос за талант екстра класа, и така да бъде издадена визата.
Тази схема впрочем за пръв път бе приложена за българин, в случая на Стилиян Петров в "Селтик", когато за нашия гарантираха Кени Далглиш и Джон Барнс. Петров сега също е в Англия, но остава настрани от общата тенденция. При него случаят е специфичен - той първо направи име в "Селтик", стана любимец на мениджъра на "Астън Вила" Мартин О`Нийл (негов наставник при "детелините"). А О`Нийл знаеше на какво залага и не "стреля в тъмното", когато убеди шефовете си да платят за българина 10 млн. евро.
Сега очакванията са две - сънародниците ни, които в момента са в английски клубове или са пред подпис, да изнесат впечатляващи игри и да създадат глад за още българи. И английските власти да приемат до края на 2008-а нужната поправка, която да улесни ваденето на работно разрешение.