:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,219
Активни 676
Страници 20,686
За един ден 1,302,066

"Олимпийски закон" отчуждава земите в Сочи

Процедурата по изземване на харесаните за съоръжения парцели става много бърза, без да се чака окончателно съдебно решение
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Изпълнителният шеф на "Газпром" Алексей Милер (вляво) разяснява на руския президент Владимир Путин каква работа е свършена по новия ски център "Красная поляна" по време на вчерашното откриване.
От 1 януари в Сочи - столицата на зимните игри през 2014 г., влезе в сила нов ред за отчуждаване на земи, на които ще се строят олимпийските обекти. Изземването ще става според нов закон, приет от Държавната дума на Русия през есента на 2007-а. С него процедурата за отнемане на земята става съкратена, предвидени са много по-малки срокове за разглеждане на съдебните спорове и за изпълнение на съдебните решения.

По принцип в Земеделския кодекс на Русия е предвидено принудително изземане на парцели за държавни нужди. Тогава държавата заплаща на собственика стойността на земята и на разположената върху нея недвижима собственост или предоставя равностоен парцел. При несъгласие на притежателя следва съдебен спор, който понякога се точи с години заради преминаване през повече от една съдебна инстанция.

За строителството на олимпийските обекти ще се отчуждят около 1500 земеделски парцела, което по предварителна оценка ще струва няколко милиарда рубли. Според правителството "олимпийският закон" изцяло гарантира защитата на интересите на гражданите. Но... "Съдебните спорове няма да можем да избегнем", признава пред РИА "Новости" зам.-директорът на департамента по имуществените и земеделските отношения към Министерството на икономическото развитие Андрей Ивакин. Той предполага дори, че за да не забуксуват споровете, държавата ще отиде на отстъпки по въпроса с цените за откупуване на земята.

Ивакин побърза да успокои собствениците на земи и уточни, че границите на участъците, за които ще важи "олимпийският закон", ще бъдат одобрени от правителството. За изкупуването щели да бъдат отделени необходимите средства, които ще бъдат предвидени при финансирането на държавната корпорация "Олимстрой", отговаряща за строителството на обектите. По думите на министъра на регионите Дмитрий Козак, който оглавява надзорния съвет на корпорацията, за 2008 г. тя ще получи бюджет от 17 млрд. рубли (4,73 млрд. евро).

Процедурата по новия закон предвижда, след като собственикът бъде уведомен, че парцелът му е в рамките на бъдещ олимпийски обект, той да вземе решение дали да го продаде на предложената му цена в рамките на 2 месеца.

"Олимстрой" достатъчно бързо и по опростена процедура ще привлича компания оценител на набелязаните участъци. Това ще бъде пазарна оценка", уверява Ивакин.

Но какво става, ако собственикът - гражданин или юридическо лице, каквито са повечето земевладелци в района, не се съгласи с предоставената му оценка?

Тогава той има право да наеме свой оценител и с неговата оценка да защитава своите интереси в съда. Съдът пък може да привлече трети оценител. Но особеността на "олимпийския закон" е в това, че решението по изземане на земята за разлика от действащата съдебна практика ще влиза в сила и ще се изпълнява незабавно след произнасянето на съда на първа инстанция. Нищо, че решението може да се обжалва и да има дела пред следващите инстанции.

Графикът за резервиране на площите ще се определя от "Олимстрой". Очаква се съвсем скоро руското правителство да утвърди списъка с обектите, в който влизат над 200 спортни съоръжения, хотели, обекти на инфраструктурата, включващи дори и пристанищни докове за разтоварване на корабите със строителни материали за мащабните проекти.

И докато тепърва се очакват съдебни спорове около отчуждаването на земи, вчера бе направено откриване на първия от олимпийските обекти. Планинско-туристическият център "Красная поляна" е изграден със средства на газовия гигант "Газпром".

"Това е първата стъпка към развитието на инфраструктурата за олимпиадата - заяви на церемонията руският президент Владимир Путин. - И е наистина реален конкурент на чуждестранните зимни ски центрове. Всичко е направено много качествено. Уверен съм, че всички олимпийски обекти в Сочи ще бъдат готови в срок."

Земята за комплекса е с обща площ 129 хектара и е отпусната от администрацията на Сочи и Сочинския национален парк. Обектът е получил и екологичен сертификат от държавата. В комплекса ще бъде трасето за ски бяганията на зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г.
1001
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД