В кои други браншове в България по закон са гарантирани продажбите? Къде има гарантирана печалба над 15%?
Държавната намеса е най-силна в образованието и здравеопазването. За съжаление, ефектът от таз намеса в тези сектори е твърде нисък в сравнение с "намесата" в бедствията и авариите, тотото, парното, водното и релсите.
Де факто тази отстъпка я получава пациента
Аптеките не носят отговорността за "обгрижването" на пациента, сиреч тази отстъпка я е дадат, я не, де юре. Но задължително не я дават на Здравната каса, продават на пределни цени.
На пазара в България се продават лекарства за около 2млрд. лв. Делът на Здравната каса е около 300 млн. (определя се със закон) и малко над 200 млн. лв. от Министерството на здравеопазването (лекарства за онко-болни и др. тежки случаи). Последните на практика не минават през аптеките. При 15% средна надценка (пределна 25%) 4400 аптеки разпределят 270 млн. лв. Ако се махнат парите на Здравната каса, за аптеките ще останат 225 млн. лв. + 24 млн. от Здравната каса при 8% надценка или средно по 56хил. вместо 61хил. лв. И в двата случая сумата е малко, но проблемът може би е в броя на аптеките. Или аптеките да предложат и други стоки - козметика, хранителни добавки. Другият вариант е да се увеличат болните. Те и сега не са малко, но основно се лекуват (или ги лекуват) с аналгетици и антибиотици (двете най-продавани групи, и като брой опаковки, и като стойност, но пък евтини), поради което България е с най-нисък среден разход за лекарства на глава от населението (и заплатите са най-ниски). От там и ниски приходи за аптеките. "Редовните клиенти", сърдечно-съдово болните и онко болните са най-често починали (57% и 22%, съответно, е делът на болните, починали през годината).
Трети вариант - избирателно ниско ДДС. Не е решение! С нашата изобретателност автомобили или цели аптеки ще се продават като лекарствено средство. Друг е въпросът, ако ДДС се намали от 20% на 18%, ама за всички. Да се избегне "изобретателността" и да не се затруднява НАП, че ще стане като НОИ.