:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,604,732
Активни 285
Страници 6,812
За един ден 1,302,066

Британските енергийни гиганти се наговарят за високи цени

6 компании са обединени в таен картел срещу интереса на потребителите, разкри разследване на "Сънди таймс"
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Контейнери за бензин и суров петрол в Хамбург, Германия. По данни на Енергийната информационна служба в Хамбург цената на горивото за отопление в 14 германски града е достигнала рекордната цена от 75 евро за 100 л.
Най-големите енергийни компании във Великобритания се договарят заедно да повишават цените въпреки стриктните правила в защита на конкуренцията и трупат милиарди лири печалби на гърба на потребителите, разкрива разследване на в. "Сънди таймс".

6-те компании, които контролират пазара на електричество и газ, на всеки два месеца обсъждат и определят заедно пазарната си стратегия, твърди изданието. Шефовете им се събират редовно, но не канят на тези срещи представители на по-малките фирми в сектора.

8 от всеки 10 потребители на Острова са убедени, че енергийните фирми ги ограбват, сочат резултати от проучване на YouGov по поръчка на "Сънди таймс". Очаква се средният разход на домакинство за енергия тази година да е около 1000 лири стерлинги срещу 572 паунда през 2003 г., посочва изданието. Очаква се днес финансовият министър Алистър Дарлинг да поиска обяснение от сър Джон Мог, шеф на регулатора Ofgem, за поредното увеличение на цените на тока.

Печалбата на 6-те гиганта, сред които са British Gas, Eon, Scottish Power, е над 2 млн. лири стерлинги за 6 м. през миналата година. Според наблюдатели годишната печалба на големите в бранша ще е общо над 4.5 млрд. лири.

Според запознати, цитирани от британския вестник, компаниите се наговарят да променят цените си в рамките на няколко седмици, да отказват достъп на по-малките компании до електричество, произведено от тях, на приемливи цени и поддържане на по-високи цени за лоялните клиенти за сметка на тези, които сменят доставчика, за да се гарантират високи приходи.

Междувременно белгийската компания "Електрабел", която е монополист на енергийния пазар в Белгия, обяви намерението си да замрази цените на електричеството и природния газ в страната през тази година. Това съобщи нейният ръководител Жан-Пиер Ансен, цитиран от БТА. Намерението бе заявено след значителното увеличение на цените на енергията в Белгия през последните месеци, като тенденцията на нови покачвания остава. По тази причина неотдавна новото "временно" белгийско правителство определи максимални цени на някои видове бензин и мазута за отопление и разшири кръга на гражданите, които получават държавни помощи за частично покриване на енергийните сметки.

Съществува разбираема и оправдана тревога сред населението. Ето защо към хората трябва да бъдат изпратени положителни сигнали, казва Жан-Пиер Ансен в интервю, публикувано във в. "Либр Белжик". Според него добра стъпка ще е "Електрабел" да замрази през тази година цените на доставяните от компанията електричество и газ на сегашното им равнище, "ако не възникнат форсмажорни случаи като например трикратно повишение на цените на петрола".
5
1771
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
14 Януари 2008 02:52
VOCI
12.1.2008 г. 20:25:48 Големите петролни компании ( главно американски и британски ) наистина са най- доволни от поскъпването. Хванали са потребителите от целио свят за топките и стискат здраво.

В материала сега изплуваха далаверите в Британия , щото ония там са по-изложени на ветър. Но да не се заблуждаваме. Положението е същото навсякъде по света.
14 Януари 2008 10:38
Много ясно и не само в енергийният сектор е така. А конкретно тези ни натискат да затваряме все повече от нашите мощности, за да започнем да внасяме отвън и да станем поредният зависим клиент. Времената, когато бяхме основен износител на ток на Балканите са безвъзвратно минало. Залъкът е твърде апетитен, за да ни го оставят.
14 Януари 2008 13:05
абе тва за положението че е навсякаде така е ЯСНО на всички ни. За друго става въпрос тука. Казва се журналистика. Тука търсете разликите по света
14 Януари 2008 15:13
От кога ви говоря, че Ингелизите са шантажи. И кой мислите стои зад войните в Афганистан и Ирак? Британските енергийни гиганти и УСА
15 Януари 2008 10:33
Можем да се върнем към темата с решението на КЗК за аптеките.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД