Топенето на ледовете в Антарктика се е ускорило със 75% за периода 1996-2006 г. по крайбрежието на ледения шелф. Преди две години то е достигнало 192 млрд. куб. м - количество, достатъчно да залее под 4.5 м вода цяла Холандия. В източната част ледената покривка засега е стабилна. Заради стопилото се количество лед морското ниво се е покачило с 0.5 мм.
Учените допълват изследванията си и с помощта на сателитни измервания върху 85% от антарктическия бряг. Загубите на ледена маса се дължат на по-бързо топене на ледниците, макар и снеговалежите от 1980 г. до 2004 г. да са се увеличили. Според тях западният шелф на Антарктида е загубил около 132 милиарда тона лед само през 2006 г. За сравнение преди 10 години са се стопили 83 млрд. за година.
"Нека напомня, че четири милиарда тона лед ще стигнат, за да се задоволят нуждите на цялото население на Великобритания от вода за една година", заяви професор Джонатан Бамбър от университета в Бристол. "Според нас ледниците от Антарктида се придвижват по-бързо към океана. Компютърните модели, които определят покачването на нивото на морското равнище, не са взели това предвид, което е голям проблем", допълни Бамбър.
Според първоначални изследвания се смяташе, че морското ниво ще се покачва с 1.8 мм годишно през XX век, но данни от последните 10 години показаха, че то се увеличава с 3.4 мм на година.
Компютърните модели на междуправителствената експертна група на ООН за климатичните промени (IPCC), която предсказа, че морското ниво няма да се вдигне повече от 50 см към 2100 г., се основават предимно въз основа на стабилността на ледения шелф в Антарктида. Сега обаче много учени смятат тези данни за прекалено умерени. "Съгласен съм с мои колеги, които смятат заключенията на ООН за подценени и цифрата 50 см е вероятно прекалено скромна", каза проф. Джонатан Бамбър.
СТИХИИ
Австралия продължава да страда от суровия мусонен сезон. Наводнения, причинени от проливни дъждове, оставиха след себе си големи щети в различни райони на континента. Някои части на Сидни останаха без ток в понеделник сутринта. В Таунсвил спасителни екипи оказваха първа помощ на закъсали по наводнените пътища шофьори. Ураганен вятър изкорени дървета в няколко крайни квартала на Сидни, на много места има наводнени пътища. Според местни медии без електричество са останали десетки хиляди домакинства. Същевременно две бури удариха град Таунсвил в Северен Куинсленд. Там падна рекордно количество дъждове, 50 мм на квадратен метър, при това за по-малко от 40 минути.