:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,591
Активни 649
Страници 14,465
За един ден 1,302,066

КЗК осъди монопола на фармацевтите в аптеките

Законовото изискване само фармацевт да може да е собственик на аптека, и то само на една, противоречи на Закона за защита на конкуренцията. Това постанови Комисията за защита на конкуренцията. Тя бе сезирана от Асоциацията на собствениците на аптеки заради ограниченията в закона за лекарствата. Според комисията е редно да се позволи съществуването на вериги аптеки, като собственик може да е всеки, не само фармацевт.

"Сегашното съсредоточаване на функциите на собственик и управител в едно лице създава условия за конфликт на интереси. Подобно изискване ще затрудни навлизането на нови участници на пазара и би могло да застраши конкурентния баланс", смятат от КЗК. "Забраната на веригите намалява стимулите за инвестиции и така лишава клиентите от нови или подобрени продукти и услуги. Премахва се и възможността за намаляване на цените чрез икономии от мащаба", мотивират се от КЗК. Затова комисията предлага да бъде допуснато съществуването на веригите и да се разреши един фармацевт да ръководи повече от 1 аптека.

Решението на КЗК е само пожелателно и не може да принуди парламента да промени закона. Преди година депутатите решиха да забранят веригите аптеки, а собствеността да е само на фармацевти, тъй като това ще доведе до по-високо качество.

"Решението на КЗК, че изискването "един фармацевт - една аптека" ограничава конкуренцията, отстрани основния аргумент на фармацевтичния съюз, че веригите създават монопол". Това коментира Николай Костов, шеф на Асоциацията на собственици на аптеки. Организацията е подала жалба и при обмудсмана на републиката, който пък може да сезира Конституционния съд и да поиска законът да бъде променен.

Костов припомни, че срещу 5-те държави от ЕС с подобни забрани вървят преписки от Европейската комисия. Една от тях - Италия, дори вече е дадена на съда на ЕС в Люксембург. Той може да принуди Италия да промени рестрикциите на собствеността.
11
1962
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
15 Януари 2008 10:24
На мен не ми пречат многото аптеки, напротив - удобно ми е, че и в квартала ми, и близо до работното ми място има такива и когато ми се наложи мога да реагирам бързо... Не мога да разбера защо пак ги захапаха.... Цените на лекарствата са като цените на всички други стоки - скачат... и това е жалкото...
15 Януари 2008 10:29
Много пари са наляти на КЗК, за да се вземе това решение.
На всички е ясно, че когато останат само вериги от аптеки, те ще диктуват цените на пазара и на практика ще унищожат конкуренцията.
15 Януари 2008 14:03
Интересно дали законите разрешават вериги от нотариални кантори например. Имаш свободни помещения, обзавеждаш ги, наемаш 10 -тина нотариуса да ти работят за 500 лв на месец и си прибираш печалбата.
15 Януари 2008 15:24
Много интересно, защо в страни като САЩ, Канада, Германия и др.въобще не се дискутира този факт?Там е казано със закон и то отдавна, че собсвеник е само МАГИСТЪР ФАРМАЦЕВТ!Но на господин Костов, понеже му се нолага да си затвори няколко от аптеките, това започна да му пречи.По-добре ли ще е ако собственик е някой, който и грам понятие си няма от фармация, но накрая на месеца ще иска да получи от фармацевта определена печалба?
Тази професия е за хора, които не само продават лекарства, но и консултират.Не знам дали на някой му е ясно, но при грешно изписано лекарство, отговорност носи не само лекаря, но и фармацевта който го е отпуснал!
Та дали е правилно, собственик да е някой с много пари, а фармацевта да поема цялата отговорност?И като толкова са много аптеките, защо тогава ще се поправя закона та да може и куцо и сакато да има аптека?
15 Януари 2008 19:30
Валя,
Какъв ти е проблема, ако имам М на брой аптеки и наема М на брой фармацевти?
Къде е записано, че в Германия собственик на аптека е фармацевт?
15 Януари 2008 19:32
"Не знам дали на някой му е ясно, но при грешно изписано лекарство, отговорност носи не само лекаря, но и фармацевта който го е отпуснал!"
Какво общо има собственика????
15 Януари 2008 20:18
Може и да съм сакат, но защо "И като толкова са много аптеките, защо тогава ще се поправя закона та да може и куцо и сакато да има аптека?" са не си направя аптека????още повече ако отговаря на нормите и защо да не те наема като фармацевт? не ти е нужна работа?
15 Януари 2008 21:51
Скъпи ми Пасив,
Първо за Германия го знам от приятели, които работят като фармацевти там!
Второ, когато си собственик и отговарно лице, ще се замислиш дали само да прочетеш и изпълниш рецептата.А когато за тово не носи отговорност собственика, него ще го интересува само крайния резултат-т.е. печалбата.
Трето, няма някой който да не се нуждае от работа, но не и такава при която някое муле без ни най-малка идея от фармация, да определя начина по който да се работи в една аптека.Защото там все пак не се продават краставици!
Но на теб, скъпи ми Пасив, трябва да ти се падне такъв "аптекар" та да я втасаш.Но дано все пак не пострадаш много, а се разминеш само с леко прочистване на организма!!!
15 Януари 2008 22:00
Освен това, в Германия аналогичния орган на нашия КЗК са оправили същите препоръки към Федералното правителство, но позицията на Бундестага и Федералното Правителство на Германия по отношение на фармацевтичните вериги е непоклатимо. В писмо до Европейския съд немското правителство се обявява за запазване на забраната за притежаване на аптеки от чуждестранни лица, както и за запазване на забраната на вериги от аптеки. Федералното Правителство на Германия посочва, че фармацевтичният пазар на страната гарантира „независимост на фармацевтичната професия, служи като гарант за здравето на населението и предпазва потребителя”.
15 Януари 2008 23:37
Уважаема Валя ако не е вложил нищо, обяснетеми какво да деля с фармацевта?За това 4е аз съм вложил средства трябва да деля с него ?
16 Януари 2008 12:37
Аз не искам да се дели нещо с някого!Но "собственика"ще има само финансова отговорност, а останалата я носи ФАРМАЦЕВТ!Това е като сам да си сложиш главата в торбата.Собственика не иска/а и да иска-няма право и НУЖНОТО образование /, за да поеме и той отговорност например пред НЗОК, РЦЗ, ИАЛ, РИОКОЗ и др контролни органи.
Не ви ли се струва глупаво някой идиот, без капчица хабер от фармация да се занимава с това?
ФАРМАЦИЯТА НЕ Е САМО ТЪРГОВИЯ, А И МНОГО ОТГОВОРНОСТ НЕ САМО ПРЕД ПАЦИЕНТААМИ И ПРЕД ДОСТА КОНТРОЛНИ ОРГАНИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД