Грузинският президент Михаил Саакашвили призова за приятелски отношения с Русия, предадоха агенциите. "Протягаме ръка на Русия за партньорство и сътрудничество. Грузия и Русия трябва да бъдат приятели и трябва да се сближат", заяви той в програмна реч на церемонията по встъпването в длъжност, събрала десетки хиляди в центъра на Тбилиси. На 5 януари прозападно настроеният Саакашвили спечели предсрочните президентски избори с 53 на сто. На самата церемония присъстваха 20 чуждестранни гости. Сред тях бяха президентите на Полша, Румъния, Естония, Литва и Латвия, премиерите на Казахстан и Азербайджан, украински вицепремиер, външните министри на Русия, Швеция, Армения и Иран, US търговският министър Карлос Гутиерес, председателите на парламентите на Туркменистан и Чехия, пратеници на НАТО, ЕС и ООН.
Съгласен съм, че трябва да решаваме въпросите, които пречат на двустранните отношения, но те трябва да се решават с дела, а не с декларация, заяви Сергей Лавров, дипломат №1 на Русия.
"Ние вярваме, че положителните връзки между Грузия и Русия действително ще ни помогнат да постигнем нашите споделени цели относно грузинския стремеж в НАТО", заяви Матю Брайза, помощник държавен секретар на САЩ, пред репортери в Тбилиси.













