В училищата все още няма назначени лекари, показа проверка на "Сега". Промените в Закона за здравето влязоха в сила от 1 януари, като се твърдеше, че те ще върнат лекарите в школата. "Основната причина е, че още няма наредба за прилагането им", обясни зам.-кметът на София Йорданка Фандъкова. По закон общините трябва да назначават докторите.
В столичните училища не са назначавани лекари, допълни Фандъкова. Според нея функциите на медиците не са регламентирани детайлно в закона и затова е нужна наредба на здравното министерство, която да ги уточни. "Не очаквам голям интерес от практикуващи лекари към тези места", каза още Фандъкова. Според промените един лекар ще получава около 400 лв. Заради очакваното ниско заплащане засега желаещите са само пенсионери. В София има 180 общински училища. "Представете си да търсим толкова лекари, които да работят при такива условия - ще бъде доста трудно", коментира тя.
Медицински персонал има във всички училища в Сливен, съобщиха пред агенция "Фокус" от общината. Там обаче работят сестри и фелдшери, а лекари не са назначавани. Същата е ситуацията в Кюстендил и Велико Търново, няма лекари и в Пловдив.
От МЗ обясниха, че наредбата е готова и би трябвало да влезе в сила след около месец. И досега общините можеха да назначават медицински персонал в училищата, припомниха от ведомството. Повечето са медицински сестри и фелдшери. "Ако на общините не им стигат пари, може пак да назначават сестри вместо лекари", коментира шефът на отдел "Обществено здраве" в МЗ д-р Маша Гаврилова.
С новата наредба обаче за всички ще се иска бакалавърска или магистърска степен. Част от досега наетия медицински персонал в училищата - фелдшерите и някои от сестрите, обаче не отговаря на това изискване.
Според проектонаредбата минималният брой деца, които ще обслужва един лекар, ще са 800. За детските градини бройката е 60. Ако обаче децата са по-малко, един медик ще обслужва две училища или градини.
Училищните лекари няма да могат да лекуват или да имунизират, а ще оказват първа помощ до пристигането на спешните екипи. В задълженията им са включени още профилактика на здравето, ограничаване разпространението на зарази и участие при изработването на седмичната програма.
АЛТЕРНАТИВА
"Това е кух и недомислен закон, който няма да доведе до нищо положително", заяви пък председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров. Според него работещите в училищата медицински сестри и фелдшери са достатъчни и не са нужни лекари, тъй като функциите им се дублират с тези на джипитата. Трябва обаче да им бъде осигурен софтуер с база данни за хронично болните деца и график на задължителните имунизации. Така медицинското лице ще да координира профилактиката.
|
|