Румънският президент Траян Бъсеску разглежда папки с досиета, събирани от бившата тайната полиция Секуритате. Разсекретяването на много от тях се оказа незаконно. |
"Всички решения на съвета от създаването му до днес са невалидни и се анулират", обяви председателят на Висшия съдебен съвет Лидия Барбулеску, цитирана от агенция Медиафакс. Това означава, че всички решения на НСПАС от формирането му през 1999 г. могат да бъдат оспорени, допълват експерти. Съветът обяви, че много бивши румънски министри, членове на парламента, журналисти, висши духовници са работили за бившите тайни служби.
Конституционният съд бе сезиран от бившия лидер на малката Консервативна партия Дан Войкулеску. През 2006 г. НСПАС съобщи, че той е бил информатор на тайната комунистическа полиция Секуритате. Войкулеску атакува това решение по съдебен път, но загуби делото. Неговият адвокат заяви, че Националният съвет за проучване архивите на Секуритате накърнява права на гражданите, а служителите му действат избирателно кои материали да извадят и кои не. Юристът обяви още, че съдебните решения срещу Войкулеску са политически мотивирани.
Парламентът ще трябва да изработи нов закон, който да е в съответствие с решението на конституционния съд. Националният съвет за проучване архивите на Секуритате най-вероятно ще бъде закрит. Органът, който ще го замести, ще има по-ограничени права в оповестяването на информацията кой е сътрудничил на Секуритате.
"Закриването на институцията блокира достъпа на граждани до техните собствени досиета в Секуритате и правото им да знаят кои хора са ги тормозили. Осем години след приемането на закона, разбираме, че той е неконституционен - това е нечувано", заяви Клаудиу Секасиу, член на НСПАС.
Тайната полиция на Чаушеску е смятана за една от най-зловещите в бившия комунистически блок. Секурирате е събирала данни за много румънски граждани по време на комунистическия режим и е разполагала с огромна армия информатори - предполага се, че са били стотици хиляди. Решенията на съвета са противоречиви, тъй като архивните материали му бяха предадени от румънската разузнавателна служба, която е наследник на Секуритате, през 2006 г. или 17 години след падането на комунизма. Това дава основания за съмнения относно автентичността и пълнотата на предадените материали.