Националният статистически институт ще плаща по 20 лв. месечно на домакинствата, които участват в проучването за състоянието на семейния бюджет. Досега те са получавали по 15 лв. Участниците ще записват всекидневните си доходи и разходи в анкетен дневник в продължение на една година. Два пъти месечно те ще бъдат посещавани от анкетьор, който контролира попълването на данните. В края на месеца доходите и разходите ще се изравняват. Ако има надвишаване на разходите, участниците ще посочват дали са взимали заеми.
Изследването е ежегодно и е в основата на изчисляването на инфлацията у нас. На базата на получените данни ще бъде определена и официалната линия на бедността, посочват от института. От тази година в анкетните карти ще има и допълнителни въпроси за типа жилище, дали домакинството притежава земеделска земя, както и дали отглежда селскостопански животни. Целта е по-пълно да се очертае стандартът на живот.
През 2008 г. в изследването ще участват 3000 домакинства. В градовете НСИ ще наблюдава 2076 домакинства и 5200 души, а в селата - 924 домакинства и 2300 души. Резултатите ще са готови през април 2009 г. НСИ избира участниците произволно, като се съобразява със социалния им статус. Често обаче домакинства отказват да участват в изследването, защото се опасяват, че няма да бъде запазена анонимността на данните или поради липса на достатъчно време.
Според анализа за 2006 г. основните разходи са тези за храна - средно 35-36 на сто. Според експертите това е добър дял, но не и в сравнение с ЕС, където за храна се отделят по 17-20 на сто от доходите.
|
|