Държавните такси, които се събират от съдилищата по граждански дела, се увеличават неколкократно, реши правителството вчера. Тарифата е обвързана с новия Граждански процесуален кодекс и ще влезе в сила заедно с него от 1 март.
При завеждане на искова молба за развод например вече ще се събират не 10, а 25 лв. При допускане на раздяла по взаимно съгласие ще се плащат 40 лв. вместо досегашните 15. "Какво са 15 лв., това е цената на една ракия в ресторант". Така правосъдният министър Миглена Тачева образно обясни защо смята, че увеличението не е драматично.
От 5 на 15 лв. скача и таксата за частни жалби по граждански дела. Магистрати обясниха, че пускането на подобни жалби, с които се атакуват определения, постановени в хода на процеса, е един от сигурните начини за размотаване на гражданските дела. Те се надяват по-високата цена да ограничи недобронамерените жалби, но смятат, че и тази сума не е достатъчно висока.
Таксата за искова молба си остава 4% от размера на иска. Скача обаче минимумът - от 15 на 50 лв. Повече от два пъти скача и таксата при отхвърляне на молби за делба. Сега тя е от 10 до 40 лв., а става от 25 до 100 лв.
Новата тарифа уеднаквява цената за молба за осиновяване от българи и чужденци. Всички вече ще плащат 25 лв. По стария ред българите плащаха 6 лв., а чужденците - 1500 лв.
Увеличава се и таксата за издаване за изпълнителен лист от 3 на 5 лв. Образуването на изпълнително дело ще струва 20 лв., а цялостното проучване на имущественото състояние на длъжника - 50 лв. За принудително отнемане и предаване на движими вещи таксата е 2% от цената им, но не по-малко от 50 лв. За въвеждане във владение на недвижим имот ще се плаща 1% от цената му, но не по-малко от 200 лв.
За делата, които са вече в ход, няма да се налага доплащане.
През 2004 г. Върховният административен съд отмени увеличението на съдебните такси, постановено от МС година по-рано. Тогава бяха повишени цените на всички услуги на съдилищата, прокуратурата, следствените служби и правосъдното министерство. Скокът бе от 2 до 30 пъти. Основният мотив на магистратите бе, че рязкото увеличение не съответства на доходите и ограничава достъпа на граждани и юридически лица до съдебна защита.
По информация на "Сега" синдикатите са против новата тарифа. Тепърва ще стане ясно обаче дали ще се намери някой, който да я атакува и в съда.
|
|