Амбициозната операция "Чисти ръце" в съдебната власт, лансирана преди 2 години от шефовете на двете върховни съдилища Константин Пенчев и Иван Григоров и от главния прокурор Борис Велчев, окончателно бе пратена в историята. Вчера Висшият съдебен съвет единодушно отмени решението, което предвиждаше магистратите на ръководна длъжност доброволно да декларират имуществото си.
"За" гласуваха дори инициаторите на операцията. Нещо повече - Константин Пенчев в прав текст призна, че идеята е била да се демонстрира активност пред Европа.
По принцип всички магистрати, независимо от мястото си в йерархията, са задължени по закон всяка година да декларират имуществото си пред Сметната палата. Декларациите за "Чисти ръце" обаче бяха много по-подробни - в тях се описваше и имуществото на съпрузите и пълнолетните деца. В интернет се обявяваха имената на всички, които не подадат декларации, и се качваха данните на онези, които са дали съгласие за публичност. Подаването на непълна или неточна декларация се третираше като нарушение на професионалната етика, макар че наказания не бяха предвидени.
Новите членове на сегашния ВСС не декларираха имотите си по "Чисти ръце".
"Старите правила не са приложими", обясни шефът на комисията на ВСС за борба с корупцията Цони Цонев. Затова той и колегите му поискали информация от 17-те Висши съдебни съвета в Европейската общност как е уреден въпросът при тях. Чакат се становищата и на гилдиите тук. След това правилата щели да залегнат в новия етичен кодекс на съдебната власт. Не е ясно колко време ще отнеме цялото съгласуване и писане.
"За всички беше ясно, че тази операция бе пожелателна, с морални, а не законови основания и нямаше начини да се санкционират тези, които не си подадат декларации", коментира пред "Сега" Константин Пенчев. Той посочи, че е спорно решението на стария ВСС, че съзнателното невярно деклариране може да се квалифицира като нарушение на правилата за професионалната етика на магистрата. "Тази акция беше на ръба на закона и на популизма. Беше необходима към онзи момент, когато трябваше да показваме действия пред Европа. Тя би имала смисъл, ако бе подета от всички магистрати. Повечето обаче не попълниха декларациите си и така операцията се обезсмисли. ВСС взе отговорно отношение - по принцип не изоставяме идеята, но ще се търсят законовите й рамки", заключи Пенчев.
"Не възразих срещу спирането на правилата, тъй като те не свършиха работа. Въпросът ще бъде уреден подробно в етичния кодекс на магистрата, върху който в момента усилено се работи", увери и главният прокурор Борис Велчев.
Наследникът на Григоров във Върховния касационен съд Лазар Груев също приветства идеята за включване на правилата в етичния кодекс.
|
|