|
| Тайландски полицаи водят в централното полицейско управление в Банкок оръжейния търговец Виктор Бут. Той бе задържан в четвъртък в луксозен хотел в тайландската столица. |
Двамата се договорили за лична среща с "бунтовниците", за да сключат окончателно сделката - в този момент оръжейният търговец Виктор Бут е задържан.
Според Си Ен Ен операцията за арестуването на Бут и Смулян е започнала през януари. Тогава служителите на DEA, работещи под прикритие, са се свързали с тях и започнали да уговарят доставка на оръжията.
Прокуратурата на южния окръг на Ню Йорк е повдигнала задочно на Виктор Бут и Андрей Смулян обвинения в престъпно договаряне с цел доставка на оръжие на колумбийски екстремисти. Вашингтон ще поиска от властите в Тайланд екстрадирането на Бут, тъй като арестът му е извършен по искане на САЩ. Оръжейният търговец може да получи до 10 г. затвор в Тайланд, преди да бъде предаден на САЩ или Русия, която също настоява Бут да й бъде предаден, съобщи РИА "Новости".
Тайландските власти още не са решили дали Виктор Бут трябва да бъде съден в Банкок, или екстрадиран, предаде АФП, като цитира високопоставен полицейски служител. "Ако генералният прокурор на Тайланд представи случая в съда, ще има дело и Бут вероятно ще бъде пратен в затвора", заяви на пресконференция Сурапол Туантонг, зам.-ръководител на тайландското Централно бюро за разследвания. "Имаме заповед за задържане и настояваме Бут да бъде екстрадиран", каза директорът на DEA за Югоизточна Азия Томас Паскуарело. Адвокатът на Бут Виктор Буробин пък иска клиентът му да бъде предаден на Русия и там да бъде съден. Банкок и Москва обаче нямат споразумение за юридическа взаимопомощ.
Подкрепа
Никарагуа къса дипломатическите си отношения с Колумбия заради операцията в база на бунтовниците от ФАРК на територията на Еквадор, предаде Ройтерс. Решението бе обявено от президента Даниел Ортега на съвместна пресконференция с еквадорския му колега Рафаел Кореа, който е на обиколка в Латинска Америка, за да търси подкрепа срещу Колумбия.
Колумбийският министър на отбраната Хосе Мануел Сантос пък се извини на Еквадор за операцията срещу ФАРК.
Колумбийският министър на отбраната Хосе Мануел Сантос пък се извини на Еквадор за операцията срещу ФАРК.















