|
| Веселин Топалов (вдясно) следи внимателно разбора на блиц партията между Виши Ананд (вляво) и Петер Леко, след която световният шампион записа първа загуба в Ница. |
В IV кръг 19-ият световен шампион спечели минимача от две партии (на блинд и на блиц) срещу Шахрияр Мамедяров (Азер). В първата - без да се гледа дъската (а в случая дори без дъска, понеже в Ница шахматистите играят блинд партиите на лаптопи), Топалов имаше черните фигури и за трети пореден път избра защита "Каро-Кан". След ремитата срещу Вишванатан Ананд (Инд) и Петер Леко (Унг) този път Веско изигра блестяща комбинация и спечели в 28 хода.
В играта на блиц двамата размениха цветовете и Мамедяров се надяваше на класическа Индийска защита, но Топалов предпочете да проведе позиционна атака. След като азерът избра 17.Nd5 вместо 17.b4, се получи позиция, която според анализаторите не вещаеше много опасности за черните, и след 31 хода бе сключено реми.
С новите 1.5 т. Топалов събра общ актив от 5 и изпревари досегашния лидер Ананд, който изненадващо загуби с 0.5:1.5 т. от Леко и е 4-ти с 4.5 т. Лидерството с българина поделят Левон Аронян (Арм) и Василий Иванчук (Укр), също с по 5 т. По-нататък следват Магнус Карлсен (Нор), Владимир Крамник (Рус) и Леко с по 4 т., Сергей Карякин (Укр), Мамедяров и Лук ван Вели (Хол) с по 3.5 и Борис Гелфанд (Изр) с 3.
Вчера бе почивен ден, а днес предстои един от гвоздеите в атрактивната програма - Топалов ще играе с Крамник. Българският гросмайстор ще има белите "на сляпо" и черните в ускорената партия срещу руснака, който му отне световната титла в печално известен мач в Елиста през 2006 г.











