"Дума" вчера забеляза, че народът бяга от отговорност! Под заглавие "Абдикация" се съобщава как созополци отказали (по примера на бургазлии) да се включат масово в референдум за петролопровода Бургас - Александруполис, "а това показва тревожната тенденция за отказ на гражданите да заявят мнението си по въпроси, които ги засягат пряко". Засягат ги, но де юре мнението им не струва пет пари, признава и вестникът, добавяйки, че въпросът за нефтопровода е решен вече на държавно равнище.
Така се разпределят функциите: народът да изразява гражданска позиция, която е без правно значение, а властта да си върши своето. Когато всеки започне да си знае гьола, "Батковци във властта излизат на светло", грее "Труд". За да им стане неудобно от обществото - евентуално. Но хорските приказки с нищо не смущават тройната коалиция, дебелокожа като трицератопс. Вестникът дава за пример здравния министър Гайдарски, който в това си качество построи на съпругата си Росица (медсестра) частна клиника с 12 кабинета, замислена като многопрофилна болница.
Началникът на Гайдарски действа с още по-широк размах. Той замислил да строи правителствен квартал със супермодерни сгради на Четвърти километър; най-случайно за консултант по програмата бил поканен неговият брат арх. Георги Станишев, съобщава "Стандарт". Разбира се, тук няма конфликт на интереси като по времето на Иван Костов, който смяташе, че "всички сме братовчеди". Сега се наблюдава пълна хармония на интереси между власт и народ, защото брат брата не храни, но тежко му, който го няма (народна мисъл).
Разделението на функциите обаче не пречи на размяна на ролите. "Едно цяло МВР сред нас", разкри "24 часа". За 18 години 60 000 бивши полицаи били пратени в цивилния сектор, но щатът на министерството пак си останал 60 000. Следователно цивилният сектор е върнал жеста на полицията. Като в играта "стражари и апаши", в която е позволено менкане на ролите.
|
|