Русия претендира за континенталния шелф на Охотско море, който е с площ от 54 000 км километра, съобщи в. "Московски комсомолец". Специална експедиция е провела комплексни изследвания на дъното и земната кора на шелфа в Далечния изток. В момента изследванията на геолозите са предложени за експертиза в Министерството на природните ресурси. Според зам.-директора на Института по океанология Виктор Посьолов събраните досега данни сочат, че Охотско море до Курилските острови е руска територия. Във всеки случай дъното му е продължение на континенталния шелф на Русия. Единственият спорен въпрос са някои от Курилските острови като Шикотан и Итуруп, разположени в южната част на Охотско море. За тях претендира и Япония. Посьолов смята, че експертизата в министерството ще продължи два-три месеца, след това Русия може да връчи нова заявка за претенциите си към Охотско море. Тя ще бъде разгледана от специалната Комисия на ООН за границите на континенталния шелф.
През 2001 г. Русия вече изпрати заявки за Охотския шелф, но тогава тя е била отклонена от комисията. "Претенциите ни за шелфа се основаваха на стари материали, събрани през 60-те години. Имаше, разбира се, и по-нови изследвания, но комисията не остана удовлетворена. Експертите поискаха от нас нови, съвременни доказателства, че анклавът е продължение на континенталния шелф, а не на океанската кора. Сред опонентите ни битува и такава версия", поясни Посьолов пред изданието. Според учения подобни доказателства са събрани от новата експедиция на геолозите.
Охотско море юридически се намира извън 200-милната икономическа зона на Русия. Във водите му законно плават чуждестранни риболовни кораби.
Между другото претенциите на Русия за подводния арктически хребет Ломоносов в Северния ледовит океан удариха на камък. Комисията на ООН оцени като недостатъчни представените доказателства за принадлежността на хребета към руския континентален шелф. По-специално тя не е доволна от данните за релефа на дъното. Изследванията на дъното са правени в няколко точки, докато комисията иска данни за релефа по продължението на целия хребет. Руските геолози ще направят необходимите изследвания догодина, добави вестникът. Ломоносов има площ от 1,2 млн. кв. км, смята се, че под него има 25% от световните запаси на нефт и газ. Претенции към него имат Канада и Норвегия.