:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,183
Активни 896
Страници 3,113
За един ден 1,302,066

40% от работниците са в колективни договори

"40% от наемните работници у нас се ползват от възможностите, които предлагат колективните трудови договори", съобщи зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян на семинар за социалния диалог в ЕС. У нас тази година са сключени 68 такива споразумения по отрасли и браншове и около 2000 в отделни предприятия. Минимални равнища на заплащане са договорени за 52 сектора, докато преди 4 г. това е направено за почти двойно по-малко сектори.

При сключването на колективни трудови договори работодателите договарят със служителите си минималната заплата, работното време и ред други условия като отпуски, бонуси и др. В отраслите, зависещи силно от обществени поръчки и където цената на услугата зависи основно от разходите за заплати, подобни договори могат да възпрепятстват нелоялната конкуренция. В същото време обаче колективното договаряне преобладава в публичния сектор и големите предприятия за сметка на търговията и услугите и по-малките фирми. Освен това нито един социален министър досега не се е възползвал от правото си да разпростре действието на колективен договор върху всички предприятия в отрасъла.

Средният минимален осигурителен доход за т.г. е 293 лв., съобщи шефът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Любен Томев. По думите му средното увеличение спрямо 2007 г. е 25.7%. Минималната сума, върху която се дължат осигуровки, е нараснала най-много - с 30% - в строителството, машиностроенето, добивната, мелничарската и шивашката промишленост. Между 20 и 25% е увеличението при хлебопроизводството, металургията и търговията, а под 20% - в енергетиката, водоснабдяването и дървообработващата промишленост.
1582
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД