4/5 от инициативните комитети, които издигнаха независими кандидати за кметове и общински съветници през октомври миналата година, не са подали отчети в Сметната палата. Това съобщи Ваня Нушева, програмен координатор в асоциация "Прозрачност без граници". Същият проблем има и при 2/3 от коалициите. Оказва се, че по закон няма как да се търси отговорност нито от инициативните комитети, нито от коалициите за липсата на отчети. По места масово бяха създадени местни коалиции, които при липсата на отчет остават в "сивата зона".
Утре "Прозрачност без граници" ще обяви наблюденията си от мониторинг в 6 общини - Видин, Русе, Варна, Бургас, Хасково и Дупница. Те сравняват отчетените харчове пред Сметната палата и реално направените по места. В тези общини са сформирали тричленни групи, които по време на предизборната кампания са наблюдавали колко пари се харчат за реклама, за митинги и агитация. Макар че наблюденията им са приблизителни, изводът е, че са похарчени един или два пъти повече средства от декларираните. Така например кампанията на варненския кандидат за кмет Веселин Марешки, издигнат от партия "Ред законност и справедливост", според документите е струвала 84 000 лв., но според коментари в медиите за нея са дадени поне още толкова средства, напомнят от "Прозрачност без граници". Коалиция "Ваклин Стойновски за Бургас" също е направила една доста скъпа кампания. Те са декларирали 160 000 лв. харчове, а според местните медии са пръснати над 250 000 лв.
"Прозрачност без граници" потвърждава опасението на Сметната палата, че никой в държавата няма точна информация колко коалиции са се явили на местните избори. Ето защо те ще предложат да се създаде професионална изборна администрация, която да може да координира участието на всеки субект на изборите и да поддържа архиви. Това може да стане с изработването на избирателен кодекс, твърди Ваня Нушева. Подобна идея лансира и министър Николай Василев. Според Нушева в кодекса трябва да се намери начин как коалициите и инициативните комитети също да бъдат задължени да се отчитат. Това може да бъде разписано като задължение на партиите, които участват в местни коалиции, предлага Нушева.
Кампаниите за местния вот не бяха толкова скъпи и разточителни, колкото за европарламента, защото политиците разбраха, че това отблъсква избирателите, твърдят от "Прозрачност без граници". В същото време обаче купуването на гласове се оказало доста цинично. В шестте наблюдавани общини "Прозрачност без граници" са констатирали различна мода при агитацията. Във Варна и Бургас много силна била рекламата в електронните медии - сайтове и телевизии. Във Варна са пръснати доста средства и за агитация чрез билбордове. Най-евтината кампания е била във Видин, където основно заложили на купуването на гласове. Там партиите са харчили пари за плакати, диплянки, химикалки. В Дупница и Хасково заложили на концерти, радиопредавания, плакати. Ситуацията около местния вот в Дупница не се отличава от другите наблюдавани общини, твърди Ваня Нушева.
КОНТРОЛ
От Сметната палата също отчитат като проблем липсата на информация за всички местни коалиции и инициативни комитети, както и липсата на доста отчети от тях. Днес одитната институция ще обяви годишните отчети на партиите за миналата година. В тях те трябва да посочат и спонсорите на кампаниите си. БСП например е представила списък за дарителите за две кампании - за евроизборите и местния вот. Експерти настояват партиите да бъдат задължени да обявяват дарителите си за всеки вид избори, а не само в годишните си отчети.
Доктор Хаус , симптоми не лекува ... По тях , само диагноза си сторва , а тя и отдавна е известна ...