Известният американски адвокат Ед Фейгън, спечелил делата за обезщетяване на жертвите на Холокоста, ще предяви иск за милиарди долари срещу няколко компании, повечето от които британски,защото са се облагодетелствали от апартейда, писа вчера в. "Обзървър".
Първата акция ще бъде обявена днес на пресконференция от Дороти Молефи, майка на най-известната жертва на режима в ЮАР - ученикът Хектор Петерсън, който през 1976 г. бе убит от полицията в южноафриканския град Совето на 13-годишна възраст. Снимката на неговото окървавено тяло, влачено от приятеля му, до което притичва обляна в сълзи сестрата на жертвата, cе превърна в символ на младежката съпротива през 80-те.
Първият иск ще бъде срещу швейцарски и германски банки, които са продължили да предоставят заеми на расисткия режим в Южноафриканската република след 1985 г., след като останалите международни финансови институции са взели решение да се отдръпнат. Под обстрел са също британски и американски компании, които са инвестирали в страната и са се облагодетелствали от системата. Сред тях са компютърните гиганти Ай Би Ем и Ай Си Ел (собственост на японската Фуджицу), петролните Роял Дъч Шел и Бритиш петролиум, оръжейният производител Викърс и автомобилната компания Ролс-Ройс. Те са доставяли оборудване, продавали са технологии, правили са и капиталовложения в полза на престъпния режим.
Ед Фейгън базира юридическите казуси на факта, че системата на апартейд е сродна с човеконенавистния режим в нацистка Германия. Американският адвокат твърди, че първият премиер на страната от времето на апартейда Даниел Молън е подкрепял по време на Втората световна война страните от Оста. Един от неговите приемници Хендрик Фервьорд, министър-председател от 1958 до 1966 г., който е смятан за архитект на апартейда, е бил осъден от Върховния съд в Йоханесбург като симпатизант на нацистите.
|
|