:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,905
Активни 698
Страници 15,470
За един ден 1,302,066
Започва нова битка за милиарди долари обезщетения

Жертви на апартейда ще съдят Запада

Адвокат е Ед Фейгън, спечелил делата за Холокоста
Известният американски адвокат Ед Фейгън, спечелил делата за обезщетяване на жертвите на Холокоста, ще предяви иск за милиарди долари срещу няколко компании, повечето от които британски,защото са се облагодетелствали от апартейда, писа вчера в. "Обзървър".

Първата акция ще бъде обявена днес на пресконференция от Дороти Молефи, майка на най-известната жертва на режима в ЮАР - ученикът Хектор Петерсън, който през 1976 г. бе убит от полицията в южноафриканския град Совето на 13-годишна възраст. Снимката на неговото окървавено тяло, влачено от приятеля му, до което притичва обляна в сълзи сестрата на жертвата, cе превърна в символ на младежката съпротива през 80-те.

Първият иск ще бъде срещу швейцарски и германски банки, които са продължили да предоставят заеми на расисткия режим в Южноафриканската република след 1985 г., след като останалите международни финансови институции са взели решение да се отдръпнат. Под обстрел са също британски и американски компании, които са инвестирали в страната и са се облагодетелствали от системата. Сред тях са компютърните гиганти Ай Би Ем и Ай Си Ел (собственост на японската Фуджицу), петролните Роял Дъч Шел и Бритиш петролиум, оръжейният производител Викърс и автомобилната компания Ролс-Ройс. Те са доставяли оборудване, продавали са технологии, правили са и капиталовложения в полза на престъпния режим.

Ед Фейгън базира юридическите казуси на факта, че системата на апартейд е сродна с човеконенавистния режим в нацистка Германия. Американският адвокат твърди, че първият премиер на страната от времето на апартейда Даниел Молън е подкрепял по време на Втората световна война страните от Оста. Един от неговите приемници Хендрик Фервьорд, министър-председател от 1958 до 1966 г., който е смятан за архитект на апартейда, е бил осъден от Върховния съд в Йоханесбург като симпатизант на нацистите.
2
588
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
17 Юни 2002 13:29
Защо някой не заведе дело срещу банките, давали заеми на комунистическия режием в България.
17 Юни 2002 14:46
А кой ще съди американските компании довели на власт новите расистки режими на Мандела и Мбеки. За това, че поддържат убийствата на фермери, цели семейства и невинни хора по улиците. Казвам го от позиция на живял 3 години в ЮАР. Никога няма да забравя думите на един нов, черен расист от Department of Home Affairs който с крака на масата и тежкараски поглед ми заяви че аз никога няма да стана гражданин на ЮАР - грешен ми бил цвета на кожата.
И в тази страна "демокрацията" беше докарана от янките. Резултата е на лице - на черните стандарта на живот не се вдигна нито с цент, по думите на самите тях стана по-лош. Ранда девалвира за 6 годими от 4R/1USD до 13R/1USD, а навремето е бил по-силен и от лирата. Болката на чичо Сам е че ЮАР е една от малкото страни по света, където на практика нямаше американски инвестиции, а само европейски и японски. Между другото някой да знае друга толкова развита страна в Африка? Сега живея в "заветната обетована земя Канада" и като сравнявам ви казвам че стандарта на живот в ЮАР ми беше по-висок, а индустрията на ЮАР в никакъв случей не отстъпва на тази на Канада, като обем и технологично равнище. Не съм 100% расисит - уважавал съм умните, пекани черни, имах и имам много добри приятели между тях.
Апартейда е станал неприятен на "цивилизования свят" когато през 70-те и 80-те ЮАР започва да изгражда собсвенна, независима индустрия и да задържа печалбите вътре в страната. Изолирането на страната от "цивилизованите" страни няма нищо общо със смъртта на този и десетки други черни тиинейджъри и активисти на ANC по време на апартейда. Всичко е заради парата!
Върпосното дело няма нищо общо с расовите проблеми на ЮАР - това е поредната битка за пазари между английските и греманските евреи и японците от едната страна, и американо-еврейската олигрхия от друга страна.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД