Разрешаването на спора за името на Бившата югославска република Македония (БЮРМ) бе признато като условие за приемането й в международните организации. Зелените настояваха точно обратното - да се запише, че спорът за името "не може да бъде при никакви обстоятелства препятствие за членството на БЮРМ в международни организации". Те събраха обаче само 55 гласа, докато 605 евродепутати поискаха Македония първо да се разбере с Гърция как ще се казва.
Три поправки, засягащи България, бяха приети по инициатива на евродепутата от ГЕРБ Николай Младенов. Той получи подкрепа от представителя на БСП Евгени Кирилов. Двамата успяха да мобилизират гласовете на християндемократите и социалистите. В резолюцията влезе текст, който изисква от Македония "да се противопостави на възраждането, особено в медиите, на "езика на омразата" срещу съседни държави". Зелените поискаха този текст да отпадне, но отново бяха надвити с голямо мнозинство - 576 срещу 82 гласа. Другите две поправки призовават Македония да завърши бързо своя участък от жп линията Скопие-София и македонските власти "да честват общото културно наследство заедно със своите съседи".
Европарламентът изрази пожелание да се даде дата на Македония за начало на присъединителни преговори още преди края на 2008 г., но ако бъдат извършени очакваните реформи и след като Еврокомисията разработи "набор от показатели за страната", чието изпълнение ще бъде условие за започване на преговори.
_________________
АВАРИЯ
Вчерашното гласуване в Европарламента бе затруднено от авария на асансьорите в Страсбург. До пленарната зала стигнаха 668 от 785 евродепутати, като не се знаеше точно колко за заседнали между етажите. Председателстващият се пошегува, като запита техниците дали не може да се гласува и от асансьорите.