:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,357
Активни 673
Страници 26,922
За един ден 1,302,066
Размисли

Защо в България скоро няма да има революция

Рано или късно и у нас бизнесът ще се еманципира от политиката
Снимка: БТА
Ахмед Доган пръв облече в думи взаимната обвързаност между бизнеса и политиката.
Скандалите, в които затъна властта, отново извадиха на дневен ред темата за слабото гражданско общество у нас. В обръщение се върна шлагерът как в другите страни за такива неща падат министерски глави и даже цели правителства.

Така е. Но дали е печеливша тактика непрекъснато да се вайкаме за състоянието на гражданското ни общество? Факт е, че то не е чак толкова силно, колкото на нас би ни се искало. Може би имат известно основание онези, които смятат, че за разлика от други нации българите по-трудно застават зад определена кауза и отстояват някакъв общ интерес. Преди десетина години цялата държава бе парализирана от протести, защото нямаше хляб и заплатите бяха станали по няколко долара. По същото време французите направиха същото със своята държава само защото искаха работната седмица да се намали от 40 на 35 часа.

Погрешно е обаче да се абсолютизира неспособността на



българите да бъдат истински граждани



И да не се отчитат някои обективни фактори за може би приспаната им в момента обществена чувствителност.

Гражданското общество е резултат от противопоставянето и търканията на хората с пари и онези, облечени във власт. Тези присвятквания понякога водят до революции. Известната мисъл на Ленин, че революционна ситуация е, когато народът не може да живее постарому, а върховете не могат да управляват поновому, не е съвсем приложима в днешни дни. Народът винаги е недоволен - особено българинът. Когато обаче една прослойка от него успее да придобие солиден икономически ресурс, тя неизменно започва да иска да има и политическа власт. И когато това й се отказва, настъпват катаклизми. От тях се раждат обществени механизми, при които хората с парите избират тези, които ще ги управляват. И упражняват граждански контрол над тях.

В България през последните 18 г. такива обществени колизии за съжаление нямаше. Лесно обяснимо е. Днешните ни политици и бизнесмени с малки изключения са плод на една определена номенклатура. Те оформиха една политикономическа олигархия с обърната пирамида. У нас продължава да важи максимата, че има неписани правила кой да върти бизнеса и кой не. Крилатата фраза за обръчите от фирми на Ахмед Доган всъщност измести акцента от по-важното, което той каза малко след нея. "Ако мислите, че моите възможности са по-малки от тези на един банкер, значи нямате реална представа за възможностите на един политик. През последните 15 г. сигурно половината бизнесмени, които са над средното равнище, са или с мое съдействие, или най-малко с моя усмивка".



Няма нищо лошо, ако бизнесмени се сдружават



и излъчват свои представители във властта. Проблемът обаче, че у нас става обратното - партиите свиват около себе си обръчи от фирми. Зависимостта на бизнесмените от политиците има и по-дълбоки причини. България е малка страна, с ограничен ресурс и задоволяването на държавните нужди, изпълняването на обществени поръчки винаги е било основен начин за правене на бизнес. За родния бизнесмен да е "с таз, която е на власт" е като слънцето и въздуха за всяко живо същество.

И така стигаме до сбърканото правило бизнесът да внимава да е добре с властта. А обикновените хора предпочитат да не се намесват и изборите стават все по-малко тяхна грижа. Колкото и да се възмущават от баткобратковщината, от корупцията, от мафията, философията им е, че нищо не зависи от тях.

Дълбоко погрешно е да се твърди, че българите са генетично осакатени и не могат да бъдат граждани. Преди 150 г. например у нас е имало солидно гражданско общество. То си извоюва независима църква и успя да укрепи държавата си.

Сега времената са други. Но откакто сме в ЕС, нещата лека-полека си идват на мястото. Българите вече са част от една общност, в която правилата не се пишат, за да се пренебрегват, а за да се спазват. На родните политици все по-често ще им се налага да се съобразяват с тях. Последните министерски оставки и тези на висши чиновници са част от този необратим процес. На Брюксел нашенската политикономическа олигархия хич не му е по вкуса. И едва ли ще позволи парите му да отиват в ръцете на някаква местна олигархия. Спечелването на доверие на ЕС ще отнеме доста повече време от преговорите с него.
32
4191
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
06 Юни 2008 02:19
Нищо нема да се еманципира , докато ченгетата -комунисти не бъдат прогонени от България и българският бизнес, политика и икономика.За сведение на комунетата, чак сега "преходът в БЪлгария" започна.
06 Юни 2008 03:45
Преди 19 години за щастие избегнахме гражданската война. По простата, но фундаментална причина, че при всичката тази българска селяния, гражданска война е невъзможно да се случи. За съжаление по същата причина сега още дълго ще чакаме гражданското общество. Поне докато се не научим да не си хвърляме фасовете през балконите. Всичко останало е следствие...
06 Юни 2008 04:31
"На Брюксел нашенската политикономическа олигархия хич не му е по вкуса. И едва ли ще позволи парите му да отиват в ръцете на някаква местна олигархия. Спечелването на доверие на ЕС ще отнеме доста повече време от преговорите с него."

A Хърсев май требе да си купи цяла партида телевизори за трошене.
06 Юни 2008 06:02
/:/ "Рано или късно и у нас бизнесът ще се еманципира от политиката..."
......................................... ......................................... .....................................
Тинтири-минтири!
Истината е, че, при Демокрацията, рано или късно, Бизнесът взема Политиката в свои ръце- било официално/публично/, било НЕофициално/НЕпублично/!
При Демокрацията, Политиката е заради Бизнеса, а НЕ обратно!
При Демокрацията, който има ИКОНОМИЧЕСКАТА Власт, има /взема си я или си я купува-рано или късно!/ и политическата Власт!
Или, както го е казал някога чичко Ленин: "Политиката е концентриран израз на Икономиката! А Правото е концентриран израз на Политиката!"!!! Сиреч, Политиката и Законите са в служба и интерес на тези, които държат в ръцете си Икономиката- собствениците на Средствата за Производство/капиталистите-работодатели/! Другите "духат супата..." при Демокрацията!
Спрете, огледайте се, ослушайте се!- и, ако са ви отворени очите, ушите и Разума ви, ще чуете, ще видите и ще разберете, че е точно така!

Редактирано от - paragraph39 на 06/6/2008 г/ 06:04:50

06 Юни 2008 06:25
ХУЛИГАН,
/:/ "Преди 19 години за щастие избегнахме гражданската война. По простата, но фундаментална причина, че при всичката тази българска селяния, гражданска война е невъзможно да се случи..."
......................................... ......................................... .................................
НЕ само в България от бившите соц. държави в Европа НЕ се случи гражданска война- в никоя от тях НЕ се случи гражданска война!
Причината НЕ е, че в тези държави "селянията" е попречила да има гражданска война /или Революция/! Причината е, че в тези държави се случи- за пръв път в Историята на Човечеството!/ преминаване от 100% държавна собственост към почти 100% частна собственост! Сиреч, НЯМАШЕ Собственици/реални/, които да ГУБЯТ/ да защитават с кръвта си!/ тяхна реална доходоносна Собственост! Това е Причината /КОНТРА/революциите в бившите соц. държави в Европа да са БЕЗЗКРЪВНИ- за разлика от всички други Революции/при преминаване от една форма на държавно устройство, или от една форма на Собственост върху Средствата за Производство, в друга/ в досегашната История на Човечеството! А това бяха Контрареволюции/ а НЕ Преврати- при Преврат НЯМА промяна на формите на държавно устройство/монархия или република/ или формата на Собственост, а само на управляващите личности!/, защото бяха насочени към ВРЪЩАНЕ към предишната форма на Собственост върху Средствата за Производство- частната/! Сиреч, през 1944-1947 г. в България беше извършена Революция, а НЕ Преврат- защото целта беше промяната, както на формата на държавно устройство/от монархия в република/, така и на формата на Собственост върху Средствата за Производство/ от частна в държавна/!
Така че, НЕ става въпрос за "щастлива Случайност", че в България/ а и в другите бивши соц. държави в Европа/ НЕ се случи Гражданска война през 1989 г. и следващите, а става въпрос за Закономерност!
КАЗАХ!


Редактирано от - paragraph39 на 06/6/2008 г/ 06:28:58

06 Юни 2008 08:14
На тези, на които им е мъчно, че наскоро не е имало революция искам да припомня, че в България за последните 130 години е имало три революции, две кървави и една безкръвна, и един неуспешен опит за революция също кървав. А междуреволюционните периоди у нас са били доста по-кървави и насилнически от революциите в други страни. Какво имам предвид. Революциите, при които се сменя властта и собственоста вътху богатствата са: първата-Априлското възстание, последвалата го война и освобождението на България; втората 9 септември 1944 и завладяването на страната от комунистите; третата- 10 ноември 1989. Неуспешния опит за революция е възстанието от 1923 година. Тъй като във всички революции първата цел на всички революционери е да неутрализират хората с активна гражданска позиция, включително чрез убиването им, всички оцелели Българи са развили полезното умение да си затварят устата и да не казват гражданската си позицията на всекиго. Защото не се знае дали изродът, на когото си казал че е изрод, в изблик на гражданска доблест, няма да се появи след някоя година с пушка във ръка, в качеството си на революционер при поредната революция и да те попита: "ти мене помниш ли ме". Така че по-полека с обидите и квалификациите.
06 Юни 2008 08:45
Набиват ми се в главата едни имена като Сорос, Хърсев, Мичковски, Полански, Петко Симеонов, Желев и стотина още като тях. Какво гражданско общество, като не смеем да замръкнем, не свеем да кажем и дума срещу мафията и мутрите, че половината народ рови из кофите за боклук и проси. Просто се чудя още на тези фондации за развитие на гражданското общество. Май ще излезе че 20 години само са папкали за своя сметка. Все пак 20 години са 20 години. Никак не е малко.
06 Юни 2008 09:40
Всъщност преди 19 години Румъния беше пред гражданска война. Тамошните властимащи обаче хитро осъдиха и линчуваха Чаушеску и по този начин усмириха хората от улицата...Някои може би не си го спомнят, но такава беше историята...
06 Юни 2008 09:45
Не разбирам какви проблеми се очакват да бъдат разрешени от развитието на гражданско общество. Та ние имаме толкова кратка и драматична история в развитие на обществото, та ще е по-добре да правим сравнения не със страни от Западна Европа (Европа не значеше ли Запад на някакъв стар език?), по-скоро е удачно да се сравняваме с мелезите от Южна Америка и Карибите, но и те ни изпреварват.
06 Юни 2008 10:52
Статията е тотално сбъркана.
Взима се някаква теория важала за други общества при други условия и механично са налага за България, което очевидно е дълбоко погрешно. Какво е основното, което всики подобни статии "пропускат"? Основното е, че в България мафията си има държава и бизнеса в България е изцяло мафиотски, с изключение на някой и друг дребен бизнес. За какво противопоставяне на бизнес и власт пише в статията, след като бизнеса, т.е. мафията управлява в България от 18-19 години? Гражданското общество - какво гражданско общество в държава на мафията?! Гражданско общество може да има само в общества, където властта наистина се определя от гражданите, а в България няма такова нещо.
Винаги съм се учудвал, защо изобщо има подобни статии, написани чисто теоретично за други държави и времена, където съвсем изкуствено е вмъкнато България. Може би става въпрос за промиване на мозъци, платени публикации или просто някой пише нещо, акквото и да е то и си взема парите.
06 Юни 2008 11:00
Затова пак предлагам - на следващите избори да издигнем кандидати за депутати измежду най-почтенните и знаещи членове на форума. Ако не може мажоритарно, да спретнем гражданска партия на интернет-избирателите!

Редактирано от - integer2 на 06/6/2008 г/ 11:00:52

06 Юни 2008 11:35
Рано или късно и у нас бизнесът ще се еманципира от политиката

Няма да се еманципира. Както няма да се разделят сиамски близнаци. Това е някаква "градска легенда". Просто матрицата на съвременното ни, българско "обществото" е такава. Независимо дали ни харесва или не. Тези които са задали матрицата, нямат намерение да я заменят. А няма и кой да се бори срещу нея - всеки иска да я командва, или поне да се намести по-удобно в нея. Някои с викане и шумотевица, други с пари и връзки, трети тихомълком. Народопсихология, какво да правиш.
06 Юни 2008 11:45
Доган и компания - в затвора ! Доживотно...
06 Юни 2008 12:27
Все по често си мисля че преди 19 години сгрешихме като не пуснахме и капчица кръв...‌ Пример: северните ни комшии
06 Юни 2008 12:40
Балкански фолклор силата е в писането по форумите. Ако не беше така потоци от емигранти щяха да хукнат да се прибират
Само че там дето сега има емигранти всеки политик трепери щото а са скочили цените над 10% такава средновековна инквизиция ще види в 21 век че треперят. Щото може да са политици но на народи с общество, и окото им няма да мигне да извадят гилотините на площадите
06 Юни 2008 12:42
Защо в България скоро няма да има революция?
Вижте сега др. и др. - Л.Обретенов ви е припомнил определението на Ленин за революционната ситуация, но явно на вас не ви изнася нещо!
Аре споко, и без това вече нямаме танкове които да дойдат!
Пък и "крайсери"-те ни са белгийски...я гръмнат, я не!
06 Юни 2008 13:56
Превъзпитаването на маймуните водачи и тяхното обкръжение в Българския зоопарк от ЕС ще бъде бавен, труден и мъчителен процес от който най-много ще пострадат редовите маймуни в стадото! Особенно ако имат глупостта да останат в Българския зоопарк през периода на превъзпитаването водачите.
06 Юни 2008 14:11
integer2,
няма да ти позволят. Просто ако можеше така лесно, до сега .... Или иначе казано пробваме такива дето през нета сме се събрали. Има още реална възможност.
06 Юни 2008 14:25
XYZxyz
06.6.2008 г. 10:52:21 Статията е тотално сбъркана.

.
Само дето е поредната лъжица отрова за националното самочувствие. Чието именно съсипване е същината на заговора срещу България.
В тази връзка съм длъжен да припомня, че българският народ е един от най-цивилизованите и толерантни народи.
При такова беззаконие и самоуправство, в което ни държат, в много други държави камък върху камък нямаше да е останал.
При нас цивилизацията е вътре, между хората.
В малкия град и селото.
Това е всъщност гражданско общество.
А че то нямало възможност да влияе върху политиката е повече от ясно. Мафия и демокрация се изключват взаимно.
За което НЕ НАРОДЪТ е виновен.
06 Юни 2008 14:26
XYZxyz, този път поздравления ! Каза го много ясно.
06 Юни 2008 14:47
Орлине, няма да НИ позволят Но може би трябва да опитаме ?
Между другото чудя се как американските властимащи в сянка позволиха да се появи феномена Обама? Защото не вярвам 100% в "американската мечта".
06 Юни 2008 14:52
Отговора на въпроса за невъзможната революцията в България е по-простичък г-н Обретенов. Състои се в това, че БФС няма да изхвърли ЦСКА и Левски за задължение в аматьорската В-група. Я УЕФА и БФС да си свършат работа, па да видим тогава стачки, революция и чудо.
06 Юни 2008 14:59

дъртреалист,
всичко, което си написал си е така
*
EZOP,
аз самия не се харесах по отношение ан това "ясно", но трябва да правя компромис между краткото и не съвсем ясно и дългото и ясно, което никой не чете. А и като не кажеш всичко остава малко за гимнастика на ума ....
06 Юни 2008 15:12
Не съм чувал овче стадо да прави революция.
Рупане, стригане, доене...и накрая ножа...и създарма.
06 Юни 2008 15:26
Дрън-дрън че пляс. Революция в България, както спомена oldmad вече няма да има, тъй като липсват основни предпоставки за реализацията и:
1. Низините не искат да живеят по различен начин. Те имат плазма, апартамент, шопскъ и парцуца. Освен това ги разбират нещата. Всичките.
2. Висините не могат, но пък непрекъснато разправят че всеки момент ще започнат да могат. Важното е че известен процент хора безкористно и с комсомолски плам им вярват.
3. Разузнаването на Кайзера не е осигурило вагон с германско злато на Волен Сидеров (или който ще е там водач на Революцията), пък и той завалата не е болен от сифилис трети стадий.
4. Водачът на Революцията не разполага с два полка латвийски стрелци. Има там някаква „гвардия”, ама пък те сиромасите един Топачоолу да им се облещи насреща и ще изфирясат.
5. Най-важното: Революцията няма да има защото революционерите имат какво? - Ипотеки.
Така че айде попишете, попсуйте и утре сабафлем пак на тръстиката, че да не ви вдигнем вноските по ипотеката.
06 Юни 2008 15:37
Несъществуващата десница, Едвин Сугарев Натиснете тук

06 Юни 2008 15:58
Българската революция , макар и трудно , все пак се случва ... Тя ще приключи , когато собствено политиката , се еманципира от бизнеса и започне производство за "масово потребление ... Да мислим , че днес го имаме , значи да приемем за чиста монета , че светът на политиците ни е снел в себе си проблематиката на целокупното ни общество ... Дали , че и колко ?

06 Юни 2008 17:51
Еее - възкликна Киркор като прочете статията - това е ремикс на стария виц за радио Ереван - Разтревожено около някои събития слушатели запитват Радио Ереван - Възможна ли е гражданска война в България?! - Изключено! отговаря бързо радиото - В България има само селяни.
06 Юни 2008 17:58
Браво на Еди! Комунистите седят на тая, че нема да има революция.Че има , другаре.Нема да видите един мирен ден, /Помнете ми думата/, докато нещата не си дойдат на мястото.А това означава пълана раздяла на комунетата с власта и крадените пари.
06 Юни 2008 18:13
От анализатори като Сугарев може да ти умре... магарето.
Когато човек има вътрешна информация/познание, като него е длъжен малко повече да мисли, когато пише.
Статията му е силно провокативна, на народа всичко му липсва, но не и гениялния Сугарев, който да плува, отгоре, като... е, ония работи дето се плуват отгоре
Уж Култура, пък не можеш да се регистрираш като хората.
06 Юни 2008 22:13
Що нямало да има революция - ми щото и за революция акъл трябва. Пък тези, дето си мечтаят за революции.....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
06 Юни 2008 23:53
Извършеното на девети не беше революция, а ДЕВОЛЮЦИЯ?! Който не познава тази дума, нека си трае, не може да се научи само от речник.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД