Това хората го наричат
отрезвяване.
Не хъшове трябват сега на ЦСКА
Вто, 2008-06-10 12:35
Не споделям самодейния ентусиазъм, обхванал отрезвителния период на Армията. Бодряшките инициативи, хъшовските призиви, думба-лумбата и красивите приказки са едно, а реалността съвсем друга. И в момента - жестоко неприятна за клуба и милионите му фенове.
Най-успелият и най-известен по света български футболен клуб е повален в нокдаун на земята и очаква последния удар, който да го прати в нокаут. В Борисовата градина имат на практика 18 дни за да поправят - поне документално, прогнозно и в „бъдеще разсрочено време" - бакиите, сътворени през последните 18 години. И особено в последните месеци. Всъщност, работните дни до края на юни са само 12, а работата, която има да се върши на Армията е огромна.
Тя се затруднява от следните няколко обстоятелства. Първо в ЦСКА тече проверка, при това най-сериозната в държавата - от Държавна агенция „Национална сигурност". Тя изисква време, през което нормалната дейност ако не блокирана, поне е забавена и затруднена.
Наред с това, съществуват много неизвестности и условности около собствеността на клуба. Това ще затрудни юридически, че дори и чисто документално организацията по изчистването на финансовите задължения и тяхното разсрочване във времето. Погледнато само практически нужно е време за „уж" елементарни процедури като свикване на Управителни съвети, Общи събрания, прехвърляне на правомощия, печати, подписи и т.н.
Не мислете също, че всичко опира до събирането на 1.5 млн лева. Има документни неясноти, спорове, да не кажем измами, които ще препратят ревизионните процедури 5, 10, че дори и 15 години назад. А там вече работата става много дебела.
Да не забравяме, че „гениалният комбинатор" Александър Томов върза клуба с Кремиковци. Кредитните задължения към една водена към фалит мегафирма също ще усложнят спешните оздравителни мераци в ЦСКА. Съдбата на металургичният динозавър ще се решава след 21 юни от тежки финансови институции в Лондон, а нещата на подобно ниво съвсем не са така бързи и прости. Което може да се окаже фатално дори за един на пръв поглед „фасулски" подпис под даден документ искан от НАП, НОИ или от Лицензионната комисия.
Само след седмица облаците над Армията ще се сгъстят още повече, когато Стойчо Младенов събере отбора на Панчарево. Тогава обърнатите джобове от зимата ще се сторят леки напеви на сегашните управници. Защото помислилите си за мегазвезди играчи сега няма да само да си искат заплатите, а просто ще тръгнат да разтрогват договори, да съдят клуба и няма да им мигне окото. В тези си действия ще бъдат впрегнати мениджъри, адвокати и приятелите по медиите, което вещае напрежението в края на юни ще стане страшно.
Дори и очертаващата се масова разпродажба на играчите не е моментна панацея. Първо пожарната сергия ще смъкне поне на половина цената на футболистите и сумите, които ще прибере клуба. Второ, обикновено подобни трансфери се правят също с разсрочени плащания, което не гарантира веднага и много суха пара на Армията.
Не чакайте Добрия принц...
И още нещо. Крайно време е да престанем да вярваме на приказките за добрите благодетели от чужбина, които като в приказките идват и с едно щракане на палците решават всички проблеми. Няма такова нещо. Стига заблуди! Няма такъв абдал, който да купи нещо за 10 млн евро, после да се набута с дългове към кредитори за още 10 млн евро и накрая да изчисти и други задължения за още 1 млн евро... Тъй че, не чакайте Добрия принц от чужбина...
Тези дни любовта към любимия отбор и болката на феновете ражда какви ли не идеи и инициативи. Разбираемо, тъй като със съдбата на най-успелия клуб са свързани съдбите на милиони, които като фенове на ЦСКА са преживели част от най-съкровените си мигове покрай успехите на този отбор. Не знам обаче до колко Инициативните комитети, дарителските сметки, мирните протести и митинги ще подпомогнат ефективно ЦСКА. Емоцията и любовта са едно, но бизнесът и правото - съвсем друго. А днешният футбол на практика е бизнес, бизнес и пак бизнес...
По-скоро клубът в момента се нуждае е от добри юристи, икономисти и специалисти в областта на спортното и лицензионно право. Ударът по червените е много жесток и нека всички разберат, че ЦСКА има съвсем хипотетични шансове да спаси участието си в А група. Което дори и да стане, отсега е ясно, че вече ще бъде на съвсем друго ниво.
Този вариант преминава през два условни етапа. Първият - спешно оздравителен, в който сегашната управа следва да спаси лиценза, с което да спаси клуба от разруха и пълен фалит. На другия ден обаче тя вкупом следва да си подаде оставката.
Вторият етап включва бърза промяна на управленския екип, мениджмънта и структурата на акционерното дружество. В това отношение нещата са малко по-сложни, но без промяна на сегашното положение са обречени. И ето тук могат много да помогнат хората, които споменах по-горе и без които просто няма как да стане трансформацията в структурата на управление. Те биха могли да създадат предпоставките за привличането на нов и вече много различен екип на Армията.
Сред добрите варианти е ангажирането на личности с доказан бизнес нюх, материално успели и финансово независими, които трудно ще позволят бъдещи разхищения, грабеж и далавери на Армията. Сред гравитиращите в червения сектор подобни личности съвсем не липсват. А нека не забравяме, че някои от излезлите от Армията и направили страхотни кариери в чужбина футболисти, в момента са със завиден материален и обществен потенциал.
Ето тук вече може да се преплетат емоцията и прагматизма за доброто бъдеще на ЦСКА. Защото, когато си получил толкова много от един клуб, редно е да поне да не оставаш безразличен в подобни ситуации... Този евентуален жест, обаче не бива да става само ей така „по самарянски", а с взаимоизгодни, печеливши и дългосрочни ангажименти и на двете страни.
ТОДОР ШАБАНСКИ