:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,638
Активни 500
Страници 13,512
За един ден 1,302,066

6.8 милиона лева глоба за вузове с незаконни студенти

За първи път университетите са наказани за прием над определената от държавата квота
Даниел Вълчев
Безпрецедентни глоби за 6.8 млн. лв. наложи Министерството на образованието и науката (МОН) на университетите, които обучават студенти над разрешената бройка. Санкциите варират от 93 000 до 1.3 млн. лв. и са първата мярка на държавата срещу масовата практика висшите училища да надхвърлят определения им капацитет.



Тя съществува от години, но едва миналата година законът за висшето образование позволи заради такива нарушения да се намалява издръжката на вуза.

Новината за суровите финансови санкции съобщи ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов на вчерашното заседание на съвета на ректорите. Най-голямата глоба, за която се разбра, е за Софийския университет - 1.3 млн. лв. За УНСС санкцията е 350 000 лв. Медицинският университет в Пловдив е глобен с 1.2 млн. лв. Югозападният университет - с 400 000 лв. Пловдивският университет е наказан със 160 000 лв., Шуменският - с 255 000 лв., а Великотърновският - с 300 000 лв. За Националната музикална академия глобата е 93 000 лв. Сумите ще бъдат удържани от държавната субсидия за университетите и зависят от размера на издръжката за студент в съответната специалност.

Проф. Борисов се оплака, че висшите училища не са били уведомени за методиката, по която МОН е решило какви средства да плати. Ректори обясниха, че ако даден университет може да приема 100 студенти, но обучава 110, то държавата му изплаща субсидията за 90 учащи се. Според ректора на УНСС за студентите над определената от държавата квота не трябва да се превеждат средства, но не трябва и да се налагат глоби, защото в закона за висшето образование няма подобно понятие.

"Ако това е начинът МОН да събира глоби и след това сумите да се преразпределят за други пера, е неетично, неакадемично и неморално", коментира проф. Борисов и се закани да анулира дипломата на главния секретар на МОН Димитър Танев - възпитаник на УНСС, за "непрофесионално отношение и неуважение към университета си".

"Не знам защо е този ропот, след като средствата ще се върнат в университетите под формата на капиталови разходи или на увеличение на издръжката на 1 студент", отвърна Танев.

С половин уста ректори все пак признаха, че част от глобите са основателни. Капацитетът се определя от Националната агенция за оценяване и акредитация според материалната база, преподавателите, библиотеките и лабораториите в съответния вуз. Висшите училища обаче оспорват някои санкции заради грешки на МОН. "Капацитетът на СУ е 28 000 души, а по научни направления е 13 000 и самата държава не е наясно по кой от двата критерия трябва да ни санкционира", коментира ректорът на Алма матер проф. Иван Илчев. Ректорът на Медицинския университет в Пловдив доц. Георги Паскалев пък се оплака, че МОН е объркало кодовете на някои специалности и глобата всъщност трябва да е с около 700 000 лв. по-ниска. Той обаче призна, че вузът обучава 3120 вместо разрешените 3000 студенти.

Ректорите посочиха и някои неизяснени казуси. Университетите например са длъжни да приемат студенти с еднакъв бал, но те също може да попаднат над разрешения прием. Държавата не превеждала средства и за приема на сираци и хора с нарушена трудоспособност. Отделно вузовете се оплакаха, че не са предвидени средства за студентите от ЕС. Техните такси бяха свалени от 3-4 хил. евро на сумите, които плащат и българи. Няма пари и за 7-те хиляди бройки, с които беше увеличен приемът за 2008/2009 г. Те не са обезпечени в бюджета за т.г.

Поканеният на съвета шеф на парламентарната комисия по образование Лютви Местан тактично коментира, че правилата трябва да се спазват. Според него трябва да се изясни задължението на държавата да плаща за студентите, приети с еднакъв бал. "Проблем е, че бюджетната година не съвпада с учебната, и въпросът за тези 7000 студенти трябва да се реши трайно в закона", заяви още Местан. По подобен начин стои и въпросът за обучението на студентите в неравностойно положение. Според Местан е необходима стройна информационна система в МОН, която точно да засича кой студент къде се обучава и на какъв статус е.

Въпреки че най-драстично превишават капацитета си частните висши училища, държавата няма механизъм, по който да ги санкционира, тъй като не им превежда субсидии.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Съветът на ректорите определи политиката на МОН като административен произвол.
15
3541
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
10 Юни 2008 00:21
.. праз последните десетина години вече няма български университети ... оод-та са това .. купуваш-продаваш ... изнасяш ... мошенически организации са това и колкото и да ги глобяват, малко ще е ..
10 Юни 2008 06:07
Лютвито и то ли е ректор?
10 Юни 2008 06:54
Ауууу...Пак ще се вдигне цената на дипломите...
10 Юни 2008 07:59
т.е., ако работиш повече за същите пари те наказват И без това групит са 10-12 души, от които рядко да събереш 8-10 на лекции.
10 Юни 2008 09:09
"Според ректора на УНСС за студентите над определената от държавата квота не трябва да се превеждат средства, но не трябва и да се налагат глоби, защото в закона за висшето образование няма подобно понятие."

Възниква въпросът, с какви средства се обучават тези студенти. В Пловдивския университет те са 120, както се вижда от материала. Черни каси ли има?!

10 Юни 2008 09:50
Не стават ясни аргументите за съществуването на подобна глоба. И не в броя е проблемът. За изграждането на академичен престиж и неговото поддържане е необходимо, като основа, спазването на две прости правила:
1. Равнопоставеност при приема на студенти т.е. общовалидни високи критерии за подбор;
2. Общовалидни високи критерии за оценяване на студентите и тяхното дипломиране.
Ако някой познава такъм ВУЗ в България, моля, да го заяви.
10 Юни 2008 10:30
"Не знам защо е този ропот, след като средствата ще се върнат .." Танев

Това лице се меси непрекъснато в решаването на изключително важни въпроси в МОН. Това е момчето за всичко, което БЕЗ ДА СА НАПРАВИ КАКВАТО И ДА БИЛО ПРОВЕРКА "прихваща" всякакви въпроси в МОН и ги решава ЕДНОЛИЧНО.

Вълчев е по-скоро подставено лице в МОН, Танев е човека за малки мръсни поръчки!

А това детенце няма дори биография в сайта на МОН и не е ясно, как така именно това лице има такива широки правомощия.

Достатъчно е поне един журналист да му зададе въпроса, А ВИЕ КАТО КАКЪВ ОТГОВАРЯТЕ ЗА ТОВА КОЕТО ГОВОРИТЕ?

Редактирано от - Петко Фенерски на 10/6/2008 г/ 10:32:39

10 Юни 2008 10:39
"МОН съжалява, че не може да "цака" частните университети, тъй като те не получават Държавни субсидии..."!
Те там е заровено кучето!
10 Юни 2008 10:46
Голяма работа, важно е законните да изкласят и да се узаконят , друг въпрос е къде ще си намерят работа!
10 Юни 2008 12:56
Министър Вълчев все още отказва да вземе отношение по скандалния случай с нелегитимния декан на Правно-историческия факултет на ЮЗУ и председател на Специализирания научен съвет по право Александър Воденичаров. А ЮЗУ е глобен близо 400000 лева, именно заради далаверите на Воденичаров!

Ето писмото на доц. Копринаров до Даниел Вълчев - http://docs.google.com/Doc?docid=dhn59jp3 _22gzjr8qgh&hl=en
10 Юни 2008 14:46
Преди няколко години крайно се изненадах , че един бивш министър ( даже вече и не си спомням името му ) имал завършени 3 факултета, а когато стана министър (като че ли военен в първото седерастко правителство) беше с някаква мижава филологическа специалност. Но тогава бях все още някакъв глупак, който вярваше в хората и приемаше всичко като истина. Сега вече съм наясно - въпрос на плащане и можеш въобще да не ходиш до ВУЗа. Но забележете кога се предприемат мерки - след близо 20 години. И като се замисли човек колко народ вече е дипломиран по този начин, направо му настръхва козината. Както се казваше : "Като се зная какъв инженер съм, не смея да отида на доктор !".
10 Юни 2008 15:32
И като се замисли човек колко народ вече е дипломиран по този начин, направо му настръхва козината.
И що пък да ми настръхва? Като гледам CV-та на кандидатстващи за работа младежи, завършилите определени ВУЗове (мнозинството, за съжаление) отиват при тези без образование и толкова.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
10 Юни 2008 18:06
Manrico,
Кои имаш предвид - работодателите без образование или принудата хора с висше образовние да се принуждават по разбираеми причини да упражняват професия, която е под нивото на ценза им ?
10 Юни 2008 19:20
Кои имаш предвид - работодателите без образование или принудата хора с висше образовние да се принуждават по разбираеми причини да упражняват професия, която е под нивото на ценза им ?

Имам предвид, че CV-тата на хора, завършили пишман университети, отиват в кюпа заедно с хора без образование. Понятието "ценз' не ми е много ясно и не го употребявам - предполагам, че означава нещо като "тапия". Използвам "квалификация". За хора с реална квалификация има добър избор и тук, и в чужбина - прилично платена работа при що годе свестни (предимно чуждестранни) работодатели. А и за хора с диплома без покритие има - продавачки, пазачи, чиновници....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
10 Юни 2008 19:26
Абсурдистан
И тези са много, дори премного, с оглед на окаяно състояние на академичната общност
Кой ще учи тези, които са " в нормата"
Как
А за другите
Не глоба затваряне е лек
Малко да се осмислят и да се опитат пак
Опита на ЦСКА тук е крайно положителен пример
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД