Президентът Георги Първанов се опита вчера да се разграничи от партиите, които упорито се противопоставят на промяната на политическия модел за управление на страната. В интервю за bTV той подложи на остра критика забавянето на промените в избирателните закони и лансира пакет от идеи за реформи.
Държавният глава посочи като основен виновник за протакането управляващата БСП и нейния лидер, които не спазили уговорката новият избирателен закон да стане факт много преди вота. Но не спести критики и към опозицията, която също саботира процеса.
Първанов предложи поне 30 депутати да бъдат избрани мажоритарно, което ще бъде достатъчен знак към обществото за промяна. Той настоява още да се прекратят даренията от фирми за партиите и да се вдигне държавната субсидия. Всички граждани, които правят дарения за политически сили, както и социологическите и ПР агенциите да влязат в публичен регистър. Според държавния глава всички разплащания на партиите трябва да минават през една публична сметка и да се увеличат правомощията на Сметната палата, за да може тя да упражнява по-строг контрол. Първанов смята, че трябва да се ограничи броят на партиите, които да се допускат до избори - те да са регистрирани в поне 2/3 от общините в страната, а ако не успеят да спечелят 1%, да се заличават и да не могат да участват в следващия вот.
Партиите от управляващата коалиция посрещнаха резервирано идеите на Първанов. Те са склонни да подкрепят предложенията, които ще ограничат партиите фантоми, но не и въвеждането на силен мажоритарен елемент. Само БСП заяви, че разглежда 2 варианта за промяна в избирателната система - единият включва избор на 31 мажоритарни депутати, а другият е преференциално подреждане на кандидатите в една листа. НДСВ и ДПС са твърдо срещу какъвто и да било мажоритарен избор. Те са склонни най-много на засилване на преференциалната система на гласуване. И наблягат върху повишаването на наказанията за купуване на гласове.
Социалистите обещаха до края на юли да са готови с всички предложения. Не е ясно какво ще се случи с идеите за промяна в изборното законодателство, около които уж се обединиха депутатите от различните политически сили преди НДСВ да се отметне вчера. Те предвиждаха поне 80 депутати да бъдат избрани мажоритарно, окрупняване на избирателните райони и въвеждане на предварителна регистрация на избирателите.
Още в "България"
Проф. Станислав Станилов: Президентът Първанов иска да излезе сух от политическото блато
Българите трудно излизат на улицата, за да защитят интересите си срещу корумпираната власт на олигархията - Натиснете тук