Близнаците Олег и Игор Березовски водеха луксозен живот за завиждане в Италия и Франция, сновейки в лъскави спортни коли между баровските си вили и офисите си в Париж и на Адриатическото крайбрежие. Всичко това свърши в нощта срещу 10 юни, когато полицията с трясък нахлу в същите офиси и вили със заповеди за арест и обиск. Така британският в. "Обзървър" описа смазването на предполагаемия гигантски престъпен синдикат за легализиране на парите на руската мафия, разпрострял пипалата си в Европа и Северна Америка.
В момента Олег се укрива из Русия, а Игор търка нара във френски затвор. Според обвинението двамата са сред организаторите на най-голямата известна мрежа за пране на пари. Италианските власти са изчислили, че 9 млрд. долара на руската мафия са изпрани през нея след 1996 г. Става дума за доходи от продажба на наркотици, трафик на оръжие и "бели робини".
В същата нощ срещу 10 юни още 50-ина души, заподозрени в участие в престъпната схема, бяха задържани при едновременни полицейски акции в Италия, Франция, Германия, Монако, Австрия, Швейцария и Канада. Повече от половината са бивши или настоящи граждани на Руската федерация. Срещу други 150 са заведени дела.
Масовите арести са резултат от двегодишна съвместна разработка на италианските полицаи и техните колеги от спецслужбите на Франция, Германия, Швейцария и ФБР на САЩ.
"Попаднахме на следите на международна организация, основана в Русия и свързана с европейската организирана престъпност", заяви веднага след арестите Франческо Гратери, шеф на специализирания отдел на италианската полиция, координиращ операцията, наречена
"Паяжина"
"Руската мафия използва сложна схема за изпирането на печалбите си", смята Гратери. Най-активно в прането участвали експортно-импортни компании, търгуващи с козметика, облекла и стоки за бита.
Мръсните пари стигали до Европа от Русия и бившите съветски републики и по легален, и по нелегален начин, а се връщали обратно чисти във вид на парични преводи или вносни стоки - промишлено оборудване, мебели, дървен материал, дрехи и обувки. По данни на италианците по този начин само в периода 1996-1998 г. от Русия отплували средно по 3 млрд. долара годишно.
Част от парите оставали в Европа под формата на инвестиции в различни компании и като комисиони в банковите сметки на участниците в аферата. По време на нощния рейд полицията конфискувала разкошни имоти, скъпи автомобили и стоки. Замразени са 300 банкови сметки. Само в две от тях имало 4 млн. евро.
Франческо Гратери подчерта, че в близко време в няколко европейски страни предстоят нови арести.
Схемата
Като първа брънка в престъпната верига следователите виждат няколко нюйоркски банки, сред които и замесената вече в подобен скандал Банк ъф Ню Йорк. С фалшифицирани документи парите постъпвали по сметки на подставени американски компании. След това с тях се извършвали плащания по фиктивни договори с европейски предприятия, контролирани от лица от бившия Съветски съюз, предимно във Франция и Италия.
По-нататък стотици милиони долари започвали пътешествието си из компаниите в Стария свят. Мрежата включвала свързани помежду си фирми, някои действащи, други - чисто фиктивни. Тези компании имали най-разнообразни предмети на дейност, за да могат да осъществяват всякакъв вид сделки.
По време на двегодишното разследване италианските следователи забелязали, че десетки компании в Европа разменят суми като заплащане за работа, която никога не е била свършена. Тези плащания ставали ежедневно и общата сума на трансферите достигала
милиарди евро
В крайна сметка парите са попадали в Русия в сметките на фирми, свързани според западната преса с руските престъпни групировки - солнцевската, коптевската, измайловската.
А спецслужбите се изправяли пред главоблъсканица. Те не били в състояние да проследят всички операции, защото, като се хващали за една перяща фирма, се изяснявало, че зад нея стои друга, а зад другата - трета, и т.н. Въвлечени били и предприемачи, които не предизвиквали никакви подозрения с дейността си, пише италианският в. "Република".
В края на краищата следователите решили да ударят. Само в Италия в рамките на операция "Паяжина" са извършени 20 ареста и 70 обиска. Четирима местни бизнесмени и деветима руснаци са задържани във Франция. Сред тях бил и Игор Березовски, изненадан в хотелската си стая във френския курорт Рен, къде бил на почивка. Братът близнак Олег избегнал ареста, защото бил в Русия. Сега го търси Интерпол.
Спедиторската компания на Игор "Кама трейд" е с адресна регистрация на Шанз-Елизе в Париж. Дотук добре, но полицаите открили, че в същия офис са регистрирани още 10 фирми. Една от тях - "Темиртранс" например, била свързана с голяма сделка за ремонт на Транссибирската железопътна линия. Останалите се занимавали с търговия с козметика и дрехи.
Регистрираната в италианския курортен гр. Римини компания "Прима Ес Ер Ел", собственост на 37-годишния Олег Березовски и 40-годишната хърватка Таня Парк, пък въртяла подозрително много сделки с компании от цяла Европа. Именно върху европейските партньори на Олег е съсредоточено сега разследването на италианците.
Разплитането на аферата
започнало през 1997 г. именно от областта Емилия-Романя, където е Римини. Според "Кориере дела сера" тогава някой си Павел Марковцев, руски предприемач, закупуващ чорапогащи за продажба в Русия, получил заплахи от конкуренти, зад които стоели големи кланове. Докато проучвали оплакванията на бизнесмена, полицаите попаднали на международна организация, която се стремяла да си осигури контрол над търговията между Италия и страните от бившия СССР. Оказало се и че крайбрежието на Емилия-Романя е основен пункт за трансфер на руски капитали в Италия. Особено привличал вниманието притокът на едри капитали от САЩ.
В края на лятото на 1999 г. италианската полиция стигнала до извода, че става дума за цяла схема за пране на пари. По същото време на европейската следа попаднало и ФБР, разследващо машинациите в Банк ъф Ню Йорк. Свързващата брънка се оказала компанията "Бенекс уърлдуайд" на арестувания през 1998 г. руснак Питър Берлин, която се занимавала с трансфер на пари към фиктивни фирми в Римини.
Сред
задържаните руснаци,
чиито имена са известни, са Симон Бакинян, собственик на големи складове и магазини за италиански обувки близо до Червения площад в Москва, и 32-годишната Лиана Харитонова. Последната заинтересувала спецслужбите заради италианския си съпруг Гауденцио Боньолини, когото полицията нарича "главния европейски партньор на нечистоплътните руски предприемачи". В аферата били замесени и двата им сина Питър и Томас, на 27 и 28 г. Управляваната от тях компания контролирала изкарването на мръсните пари от Русия.
48-годишната Ирина Соловей, живееща във Верона, оглавявала няколко фирми за продажба на дрехи и въртяла антиквариат във Верона. Според обвинението тя перяла пари, получени по незаконен път чрез транзакции по текущи сметки, открити на името на подставени лица.
Арестуван е и италианският гражданин Итало Форнари, собственик на телефонна станция и зала за игрални автомати в Римини. 45-годишният предприемач създавал многобройни сметки на фиктивни фирми за превеждане на пари от САЩ в страни от бившия СССР.
Италианският национален прокурор за борба с мафията Пиеро Луиджи Виня твърди, че проведената "операция е показателна колко дълбоко руската мафия се е внедрила в европейската икономика". Руските мафиоти проникват от Русия в Европа, като използват понякога и фиктивни бракове, за да получат гражданство и да се заселят в страната. Престъпниците при това се стараят да не вършат големи правонарушения в страната, в която са се установили, сочи прокурорът, цитиран от Би Би Си. Те са образовани, говорят няколко чужди езика и разполагат с най-модерната техника, пише италианското сп. "Панорама".
Освен в пране на пари задържаните мафиоти са обвинени и в нелегална търговия с оръжие, наркотици и трафик на хора. Според следователите арестуваният руснак Андреас Марисо е финансирал терористични групи в Чечения. В замяна на получените пари
чеченците
осигурявали въоръжената охрана на контрабандните трансфери, твърди Луиджи Ринелла от италианската полиция.
Перспективите пред разкриването на цялата мрежа засега са неясни, сочи руският сайт "Газета". Съобщенията за масовите арести на руски мафиоти съвпаднаха с официалното прекратяване на следствието за изпиране на 7 млрд. долара в Банк ъф Ню Йорк от страна на Федералния резерв на САЩ. Новите арести могат обаче да доведат до следващ етап в това разследване.
|
|