Енергийните дружества предрекоха апокалиптични картини, ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не удовлетвори искането им за 18% поскъпване на тока от 1 юли. Авариите ще зачестят, времето за отстраняването им ще се увеличи, има опасност дори от режим на тока, защото фирмите няма да имат пари да купуват енергия от НЕК.
Това заявиха вчера шефовете на трите големи електроразпределителни предприятия - ЧЕЗ, E.ON и EVN. Заплахите идват заради намерението на ДКЕВР да намали претенциите им за поскъпване до 11-12%. За смекчаване на шоковото увеличение настояват премиерът Сергей Станишев и икономическият министър Петър Димитров.
За да не е толкова голямо увеличението, енергийната комисия орязва почти наполовина разрешените инвестиции на енергийните дружества, както и всякакви други планирани разходи за следващите 5 години. Поради това шефовете на трите фирми се оплакаха, че ще им останат пари само за заплатите. "Предложението на ДКЕВР за намаляване на готвените инвестиции подлага на съмнение постигането на европейски стандарти за качество и излага на риск енергийната система", се казва в обща декларация на трите енергийни фирми.
"Дори да се удовлетвори искането ни за 19% поскъпване на тока от 1 юли, 97% от поскъпването щеше да отиде в НЕК. Ние не правим нищо друго, освен да събираме пари за НЕК, и ситуацията вече става драматична", оплака се шефът на E.ON Манфред Пааш. Колегата му от ЧЕЗ Любош Павлос сравни размера на предлаганото увеличение на тока с "кутия цигари".
Факт е, че една от причините за безпрецедентното поскъпване на тока от 18% за домакинствата и 38% за фирмите е вдигането на цените, по които ЕРП-тата купуват енергията от НЕК. Плановете са те да се вдигнат с 25%. От друга страна обаче, ЕРП-тата имат право да продават определени количества ток и на свободния пазар, ако си намерят клиенти. Освен това през последните няколко години по отношение на инвестициите в електромрежата се повтаря една и съща картина - ЕРП-тата обещават да вложат милиони, които авансово се включват в цената, а след една година се оказва, че не са им стигнали парите за това. "Кой е спрял дружествата, когато искат да теглят кредити и да работят с привлечен капитал", попита риторично вчера зам.-шефът на ДКЕВР Валентин Кирчев.
Изискванията за качество на електроснабдяването у нас бяха въведени преди две години и предвиждат всяка следваща година да намаляват броят на авариите и времето за отстраняването им. Оттогава шефовете на трите ЕРП периодично се оплакват, че стандартите са прекалено строги за източноевропейска страна като България.
ДКЕВР ще вземе решение колко да поскъпне токът на 26 юни.
|
|