След като разреши на ЧЕЗ да отчита тока в Западна България на 3 месеца, държавата сега мисли как да го забрани. Причината е масовото недоволство на битовите потребители от големите прогнозни сметки. Обсъжданите контрамерки обаче са доста екзотични за България.
Икономическият министър Петър Димитров съобщи вчера, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) обмисля възможността да премахне тримесечното отчитане на електромерите. По време на дискусия за правата на потребителите той лансира няколко идеи за излизане от ситуацията. Едната е хората сами да си отчитат електромерите и да декларират данните пред местното енерго. Ще се предвидят и наказания за тези, които подават невярна информация.
Другата идея е потребителите сами да избират на какъв период да им отчитат измервателните уреди и това да е обвързано с цената на услугата. Колкото по-често се отчитат уредите, толкова повече ще плаща клиентът. "Ако на мен ми предложат да ми отчитат тока не за три месеца, а за една година и ми намалят цената, сигурно ще приема", отбеляза Петър Димитров. Според него трябвало да има пакетни предложения към потребителя, а не само една оферта.
От ДКЕВР коментираха, че тъй като само преди два месеца са разрешили на ЧЕЗ тримесечното отчитане, не могат да го отменят веднага, макар да има много жалби на граждани. В момента комисията обсъжда дали да позволи същата практика и на другите две електроразпределителни дружества - EVN и E.ON.
След публикации на "Сега" ЧЕЗ бяха принудени да признаят, че много прогнозни сметки на техни клиенти са сгрешени. Най-често това е ставало, след като абонатите доброволно са сменили името върху партидата за ток и така са придобили статут на нови клиенти за енергото. В такива случаи прогнозната сметка се изчислява по специална формула и стига 160-180 лв. на месец. Надвзетите пари се връщат едва в края на третия месец и върху тях не се начислява лихва.
Еврокомисарят по защита правата на потребителите Меглена Кунева направо отсече, че тримесечното отчитане на електромерите не е добра практика и дори богатите държави в Европа не си го позволяват. Представители на енергийните дружества обаче опонираха, че в много страни членки токът на битовите абонати се отчита дори веднъж в годината. "ЧЕЗ икономиса 4 млн. лв. от преминаването на тримесечно отчитане, бяха съкратени над 300 души и не можем да върнем положението обратно. В противен случай сметките за ток трябва да се натоварят", коментира говорителят на ЧЕЗ Ясен Гуев.
|
|