Американец във Форт Уорт, щата Тексас е завел 7-годишния си син в оръжеен магазин да си избере ловна пушка, която да му купи за рождения ден. |
Решението на съда идва ден след като работник в завод в Кентъки уби петима души с пистолет, преди да се самоубие, което бе поредната от серията смъртоносни престрелки в САЩ. Това е първият случай от близо 70 години, в който Върховният съд се произнася по въпроса дали втората поправка на конституцията на САЩ защитава правото на всеки гражданин да има оръжие или то е обвързано със служба във въоръжените сили. Последният път, когато съдът е обсъждал този въпрос, е през 1939 г., когато той не е успял да вземе категорично решение, припомня Ройтерс.
С пет гласа "за" и четири гласа "против" Върховният съд реши, че Втората поправка защитава правото на всеки гражданин да притежава огнестрелно оръжие и да го използва за законни цели като самоотбрана и лов. Макар всеки индивид да има конституционно право да притежава оръжие, това ново право не е неограничено, гласи мнението на мнозинството във Върховния съд.
Върховният съд разпореди, че най-строгият закон за контрол върху оръжията в страната - този във федералната столица Вашингтон, приет преди 32 години, нарушава правата на гражданите по Втората поправка. Той забранява притежанието на лични пистолети и изисква всяко дългоцевно оръжие, държано у дома, да не бъде заредено и да бъде разглобено или да е ограничено от предпазител. Съдията от Върховния съд Стивън Брейер изрази несъгласието си с решението, като отбеляза, че то поставя под съмнение съответствието с конституцията на всички закони за ограничение на оръжията в САЩ.
Всяка година огнестрелните оръжия са причина за около 30 000 смъртни случаи в САЩ (58% са самоубийства, 40 на сто убийства и 2% нещастни случаи). Американците са застрелвани на работното си място, по пътя към училище, в супермаркета. "С твърдоглавото си и опасно решение, отменящо ключови алинеи от Закона за контрол над оръжията във федералния окръг Колумбия, Върховният съд на САЩ само даде допълнителни гаранции, че безсмислена смърт ще застигне още повече американци", коментира в. "Ню Йорк таймс". Решението ще даде силен законов коз на могъщото "оръжейно лоби" в опита му да оспори законодателството за контрол над оръжията в цялата страна, допълва изданието.