От 1 юни 2010 година тютюнопушенето на обществени места ще бъде забранено, предвиждат поправки в Закона за здравето, които здравното министерство ще внесе в Министерски съвет. Според тях след по-малко от 2 години няма да може да се пуши "в закритите обществени места, включително обществения транспорт, и в закритите работни помещения".
"Това означава, че няма да може да се пуши в закрити заведения, ресторанти и кафенета, в театри, училища, болници и на работните места", обясни пред "Сега" д-р Маша Гаврилова, експерт в МЗ. "Който иска да пуши, ще излиза навън", заяви тя. Целта е не да се отучат пушачите от вредния навик, макар че косвено и при тях пушенето ще намалее, а да се предпазят непушачите, които сега също са изложени на въздействието на тютюневия дим, допълни тя.
И в момента има забрана за пушене на обществени места, но законът позволява изключения. Ресторантите и кафенетата могат да осигурят до 50% от местата си за пушачи, а на работните места може да се обособи помещение, в което да се пуши, стига то да има вентилация. Напълно забранени са цигарите в училищата, университетите, кината, интернет-клубовете, обществения транспорт, кухните на заведенията. Глобата за престъпване на забраните е от 50 до 100 лв. за физически лица и от 200 до 2000 лв. за юридически. В заведенията и на работните места обаче ограниченията масово не се спазват. "Съставяме актове, но явно това не върши работа", коментира Маша Гаврилова.
Добрата новина за пушачите е, че и тепърва работодателите ще могат да запазят "пушалните", стига те да не са и работни помещения, т.е. да са стаи, определени единствено и само за пушене.
От няколко години европейските държави постепенно забраняват цигарите на обществени места, макар че изрична обща директива за ЕС няма. Понастоящем пушенето на закрито е забранено в Ирландия, Англия, Франция, Италия, Малта, скандинавските страни, дори и в Турция. Частична забрана има в Испания и Германия. "Всички вървят натам, дори ние сигурно ще сме последни, когато въведем правилото от 2010 г.", смята Гаврилова.
"Отлагаме забраната за след 2 г., защото знаем, че няма как да стане веднага, трябва време хората да се настроят физически и психически", поясни още експертът. Въвеждането на частичната забрана за пушене у нас преди 3 г. предизвика протести от страна на ресторантьорите.
Това няма да е първият опит на МЗ да ограничи тотално пушенето. Преди година и половина тогавашният министър Радослав Гайдарски внесе в правителството план за борба с тютюнопушенето, който също включваше тотална забрана на цигарите на обществени места. Министрите обаче отхвърлиха точно тази точка от плана. "Ще вземем мерки този път промените да минат и се надяваме на мнозинство - сега съставът на кабинета вече не е същият", коментира Гаврилова.
Ох, успокоих се! Всичко беше свършило Министерството на здравеопазването, здраво-осигурителната система е перфектна, доболничната помощ, болниците, хосписите - също. Едно несвършено беше останало, сега и него свършиха, макар и да не разбрах каква ще е разликата, освен че в затворените помещения на кръчмите нямало да се пуши.
_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)