:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,982,265
Активни 409
Страници 35,872
За един ден 1,302,066

Военните подновяват порочните сделки с имоти

Правителството позволи още 30 апетитни терена да бъдат раздържавени. Размразяват се и заменките, спрени заради скандалите
Само два месеца продължи PR кампанията на новия военен министър Николай Цонев за спиране на продажбите и замените на военни имоти. През август той има намерение да поднови сделките, макар че бе доказано, че тази практика ощетява държавата, и затова тя е обект на проверка от прокуратурата.



"Надявам се през август да обявя пред медиите по какъв начин ще се процедира с 243-те обекта, които са с отпаднала необходимост, сделките с които бяха замразени заради скандалите", съобщи Цонев. Пред "Сега" той поясни, че в тези обекти влизат и предназначените за замени земи и сгради.

В подкрепа на решението на Цонев правителството вчера преобразува от публична в частна държавна собствеността на още 30 имота на МО. "С оглед на досегашното им предназначение - складове, гаражи, аероклуб, стопанства и др., могат да се използват за стопански цели, като се предложат за продажба или за замяна срещу жилища", съобщиха от пресслужбата на МС.

Имотите отново са интересни и ще бъдат обект на множество апетити. Най-атрактивен е терен от два имота в София - 85.7 дка в кв. "Суходол" (местността Малка Коньовица) и 38.9 дка в "Модерно предградие". Запознати твърдят, че на тези терени най-вероятно ще бъдат строени военни блокове. Идеята на МО е да предоставя земята, а срещу това да получава процент от построените жилища.

В столичния кв. "Младост" 3 се предлага терен от 11 дка, а в зона Б-17 - терен от 7 дка. Изключително апетитни са имотите от 20 дка в местността Герени в Созопол и пет сгради в местността Топач в Обзор. Сред другите имоти са 1213 дка в с. Черногорово, три терена край с. Гурмазово (до закритото летище в Доброславци) - с площ 36 дка, 129,5 дка и 72 дка; други два край с. Доброславци с площ 5,6 дка и 28,8 дка, три имота край с. Мусачево - с площ 1 дка, 3,6 дка и 559 дка, 163 дка край Карнобат и други из цялата страна.

С премахването на ембаргото от август ще бъдат пак актуални 30-те военни имота, които бившият военен министър Веселин Близнаков бе подготвил за замени. Най-апетитни сред тях са 27 дка в местността Лозище в София. Това е част от танковата бригада в Горна баня. Върху парцела има и сгради с обща застроена площ от 1056 кв.м. Инвеститори вече дават изключително високи цени за тези земи, тъй като там ще мине бъдещата магистрала "Люлин". В тези имоти влизат и 18 магазина и подблокови пространства и 12 терена със застроени постройки.

Николай Цонев оглави МО в момент, в който всички официални институции открито признаваха, че имотните сделки на ведомството са скандални. Сметната палата публикува доклад, в който се твърдеше, че замените и продажбите се извършват тайно и ощетяват държавата. Въз основа на този документ прокуратурата започна разследване. Проверяват се нарушения при процедури и отдаване на разпореждания с недвижими имоти, собственост на МО. Според обвинението на държавата са нанесени щети за около 10 млн. лв. Вече са образувани две дела за злоупотреби в дружеството в ликвидация "Воинтех", които засега се водят срещу неизвестен извършител. Миналата седмица в прокуратурата бяха разпитани бившият министър на отбраната Веселин Близнаков и неговият заместник Радослав Бозаджиев.

Заради всичко това Цонев обеща, че спира всички сделки с имоти. Дори направи проверка и разкри още скандални подробности от заменките на предшествениците си. Вестник "Сега" също публикува поредица от разследвания по въпроса.
14
4315
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
25 Юли 2008 08:03
Е, усетиха, че нямат още много време и бързат да "наваксат", колкото може повече! Интересно е какво ще е отношението на следващите управници към ВСИЧКИ сделки от същия вид от последните години - по това ще ги познаем кои са...
25 Юли 2008 08:10
Това е страницата http://www.dsmo.bg/scripts/isapivwb.dll- тук са само част от имотите /много от тях са забравили да ги качат!!!?
25 Юли 2008 09:09
Добре де, къде е "скандалното"? В това, че военните ще продават имоти ?!? Ми какво да ги правят, като не им трябват? Като ги заменят - това е скандално, като ги продават - пак, е, хайде накрая Диян да реши кое няма да е скандалното и да го каже, та и ние, и военни да научим.
25 Юли 2008 09:33
Ехххеее е кво стана, ЗАКРИХА корумпираната агенция, оставиха 400 служители на улицата без работа, скъсиха им живота за последните три месеца, защото бяха обвинявани, че по презумция са престъпници, щом работят в тази агенция, дори и чистачката и пазача, влачиха ги по разпити, изземваха им служебните досиета, все едно са убийци, настроихте обществото срещу обикновените хорица, които си изкарват хляба там, е сега някой трабва да каже престъпници ли са РЕДОВИТЕ СЛУЖИТЕЛИ ТАМ и ако не са, НЯКОЙ ТРЯБВА ДА ИМ СЕ ИЗВИНИ.

И след всичко това какво - започваме отначало, по същия тертип, самоче с нова структура. Къде си бре журналистчето...
25 Юли 2008 09:39
Добре де, къде е "скандалното"? В това, че военните ще продават имоти ?!?


Ако за вас замяната кон за кокошка не е скандална, трябва да се подложите на много серьозен медицински преглед.
25 Юли 2008 09:42
Обърках се. Единия път Диян Николов, другия -Диян Моркин. Това двама души ли са, или един, който пише под две имена?
25 Юли 2008 10:01
Бай Вълчан, това май няма кой знае какво значение, важен е информатора, ама сега кат закрият тая агенцията, ще пишем за другата агенция, тя жената пак ще снася, нали са я уредили с ново постче. Ще четем кой генерал и кой полковник къде се е снабдил с нова къщичка, кой къде е отишъл да почива, а може би и с кого ...ехххх как ги назначават тия хора без образование и без нищо да разбират бреее- само сте си за проверка...
25 Юли 2008 11:14
Чистката в агенцията продължава, и министърът се освободи от някои клатикури. Следва структорна промяна от 01/08 и изчистване на можещите след това всичко ще продължи по старому. Някои които се облажиха преминават на други длъжности в министерството , а останалите ще обслужват новите кражби. И статията го показва. Няма кой да промени принципа на работа в тези агенции. Но какво да се прави. " Под фуражка акъл не никне"
25 Юли 2008 14:01
Ето един забравен от миналата година имот--

70 Благоевград Петрич Петрич, ул. "Д-р Асен Златаров" 16, 116дк. застроен терен 14 бр.сгр.
25 Юли 2008 14:23
Евала бре Диянчо, машалла Поръчков. Цялата държава разбра, че в тая агенция и ръководството на МО НЯМА ВОЕННИ, всички са цивилни, ама друго е да кажеш "военните крадат", "военните взривяват София", "военните това" - удобно нали, не е като да пишеш похвални оди за един или друг политически тунеядец. Давай все така - скоро шеф на пресцентъра на МО или що не на правителството ще станеш.
25 Юли 2008 14:25
Само два дни преди този акт на Министерския съвет ЕК каза, че не долавя в България политическа воля за борба с корупцията. При което премиерът и министрите искрено се зачудиха, какво може да е имала предвид.
Ето, това!
Аз мисля, че решението говори не за игнориране на сигнала от Европа, а напротив - за бързо и даже стряскащо адаптиране.
Парадоксът е, че ударът от Брюксел имаше точно обратния на замисления ефект. НДСВ (владееща МО) се изпълни с терминална решителност да грабне за последно каквото може, а БСП точно сега не може да довърши мандата без жълтите!
Очаквам мащабите на приватизацията тепърва да ни изненадат.
25 Юли 2008 17:38
gargamel, Прочетох само заглавието и.... това ми е достатъчно.
25 Юли 2008 18:08

Всички сделки да се обявят за нищожни ако не е имало търг и ако не са били обявени в сайта http://www.dsmo.bg/scripts/isapivwb.dll на военото министерство иначе , ,
26 Юли 2008 01:08
След толкова години преход имало още за крадене...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД