:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,381
Активни 531
Страници 14,255
За един ден 1,302,066
МЕДИИ

Как да бъдем естествени в "Биг Брадър"

В риалити телевизията от двете страни на Атлантика вече нищо не е оставено на случайността
СНИМКА: РОЙТЕРС
Сянката на камерата преследва кандидатите за слава дори и по време на уроците.
Сигурно и през вашия град тези дни минаха екипите за кастинг на участници в "Биг Брадър 4". Дали с пресен тутманик и торба кайсии или със стихче за Здравко от Приморско, представянето на кандидатите у нас все още е оставено на тяхната собствена стихия и самодейност. Ако и после да тръгват съмненията за нагласени конфликти и ситуации. По света обаче даже в този единствен останал спонтанен етап от риалити телевизията вече няма нищо случайно.

Джуди Болтън е една от многото, които търсят своите 15 минути слава. Решена на всяка цена да се появи в американския "Биг Брадър", 51-годишната жена посещава новото училище по риалити тв в Ню Йорк, съобщава "Ройтерс". Напълно съзнава иронията в това да се запише на курс по естествено поведение. Но това не й пречи да плати 140 долара за една сесия в школата.

От другата страна на Атлантика - в лондонското училище по дикция и драма, известно с това, че е дало занаят на хора като Лорънс Оливие, Ванеса Редгрейв и Джуди Денч, има истинско нашествие на кандидати за риалити тв. За 47-те места в бакалавърската програма по актьорско майсторство школата тази година е получила 4000 кандидатури. Ръководителят на актьорската катедра Джефри Коулмън казва, че повечето молби са сбъркали адреса. "Много от тези хора са напълно заблудени, честно казано. Тук няма такова нещо като 15 минути слава, тук става дума за доживотно пътуване в изкуството", обяснява Коулмън.

Преподавателят по актьорско майсторство Робърт Галински обаче вижда празна ниша на пазара. И отваря училището по риалити телевизия в Ню Йорк, след като успява да помогне на един гледач на животни да попадне в риалити предаване на "Анимъл планет". Човекът се издигнал до трето място и сега преподава на студентите своите Топ 10 съвети, които покриват всичко от грима и костюмите, до това как да подскажеш на камерата, че се каниш да сториш нещо достойно за отснимане.

Галински отхвърля като крайно наивни всякакви съмнения относно училището. "В риалити телевизията няма нищо истинско - всичко е обмислено предварително, като драма без сценарий. Така че ако си мислите, че гледате истински хора да се държат естествено, сте много далеч от истината", казва той. Затова е изработил "8 божи заповеди на риалити телевизията" за своите студенти. Ето някои от тях: "Демонстрирай увереност, не самонадеяност", "Казвай "да" при всеки възможен случай", "Никога не казвай "Аз само играя".

Както е редно за уроци по риалити тв, 5 телевизионни камери записват всяко движение на учениците и го предават на големи екрани, за да свикват с постоянното наблюдение. Истински продуцент води лекции как да се държим на прослушването и после изпитва подопечните си кандидати в тренировъчни сесии. И в случай, че мотивацията закуца, на линия е Били Гарсия - бивш състезател в "Сървайвър", който обяснява на студентите, че риалити телевизията е добър начин да се забавляваш и да правиш пари. "2 години по-късно все още изкарвам по някой и друг лев", казва Гарсия.

Риалити програмите превземат все повече часове от ефира - от "Биг Брадър", където камерата денонощно преследва група непознати, до шоута за откриване на таланти в музиката, танците, модата и готварството. Американците например изглеждат по 127 часа риалити месечно. За 9-те години от първото си излъчване в Холандия "Биг Брадър" е гледан от 2 милиарда зрители в 50 държави, макар че напоследък славата му позалязва (в Австралия преди седмица започна осмият, последен сезон на шоуто). В Индия - където има "Мюзик Айдъл" от 2005 г., риалитата вече достигат рейтинга на сапунките.

С всяко ново риалити обаче нараства и търсенето на "обикновени" хора за него. А също и предлагането. И сигурно не е чудно, че училището по риалити тв в Ню Йорк вече е привлякло вниманието на кабелните оператори и продуцентските компании - за какво друго, ако не за риалити шоу в училището по риалити.
СНИМКА: РОЙТЕРС
Няколко урока по танци може да не водят до финал на "Танцувай с мен", но при всички случаи помагат.
2
2263
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
29 Юли 2008 13:19
Боже, да си американец изглежда е диагноза. Такива са лапни шарани, там явно само който не иска не може да им вземе парите. Както казваше един познат, ако им кажеш, че е полезно да се яде чесъна с обелките, хич няма да се замислят, ами ще почнат да нагъват.
29 Юли 2008 23:07
Школа за естествено поведение - ами не звучи лошо.
И аз бих се записала, но у нас няма или поне не съм чула .
Не заради участие в Биг Брадър, разбира се.
Имам много консервативно отношение към подобен род показност.



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД