Международният олимпийски комитет (МОК) ще разследва очевидната цензура на интернет обслужването за медиите, отразяващи олимпиадата в Пекин, заяви пресшефът на комитета Кеван Госпър.
Китай, който обеща свобода за предаване на репортажи от игрите, поохлаби своите регулации за чуждестранните медии през миналия януари. Но въпреки новите правила, които изтичат през октомври, чуждите журналисти в Пекин се оплакаха от продължаващ тормоз от страна на официалните лица. Правозащитната организация "Human Rights Watch" разпространи в началото на юли доклад, в който се казва, че нищо в тази насока не се е променило. Опитите за връзка от основния пресцентър в Пекин със сайта на организацията "Амнести интернешънъл", която пък в понеделник публикува доклад, че Китай не е успял да подобри положението с човешките права, се оказаха безплодни.
Госпър заяви, че МОК ще следи внимателно за всичко, което пречи на репортерите да си вършат пълноценно работата по време на игрите. "Всички тези неща ни безпокоят и ще ги разследваме щателно - каза още Госпър. - Нашата основна грижа е медиите да могат да си вършат работата както на предишните олимпиади. Ако това не стане, ще разговаряме веднага с оргкомитета и с властите."
Говорителят на външното министерство на Китай Лю Жянчао от своя страна заяви, че медиите би трябвало да имат достъп до интернет както обикновено, но също така добави, че сайтовете, свързани с Фалун Гонг (б.р. - древна система за култивиране на характера и тялото, интегрираща космически принципи, наричана още и Фалун Дафа и преследвана от китайските власти като култ), ще бъдат блокирани.
"Колкото до сайтовете, свързани с Фалун Гонг - този култ е забранен със закон и ще се придържаме към нашата позиция", обясни Лю на пресконференция.
Той предположи, че трудностите със свързването с определени сайтове от пресцентъра се дължат на сривове в самите сайтове. "Много интернет страници имат проблеми, което влошава достъпа до тях от Китай. Иначе нашата цел е чуждестранните журналисти да имат постоянен достъп до информация, докато са тук по време на игрите", допълни Лю.
"Както съм казвал и преди - това е страна, която цензурира своите медии. Само че на нас ни бе гарантирана свободна медийна дейност за репортерите на игрите. А ние вече на практика сме в игрите!", контрира от своя страна Госпър.
Той допълни, че има много оплаквания и от факта, че интернет връзката в основния пресцентър е много бавна. "Узнахме за това и сезирахме незабавно оргкомитета, защото свободният достъп означава и нормална скорост", поясни Госпър становището на МОК.
В Китай явно като има проблем се решава като се махне или забрани.
Старо комунистическо мислене за съжаление. От доста време се забраняват сайтове от правителството, но сега няма начин да няма по-голямо ехо покрай Олимпиадата. Трезвомислещ човек му е трудно да разбере.