270 души загинаха през 1988 г., когато самолет на щатската авиокомпания ПанАм бе взривен над Локърби, Шотландия. |
С новия законопроект се създава фонд за обезщетяване на жертвите или на техни роднини. Парите ще дойдат от Триполи. На самата Либия се дава имунитет срещу съдебни искове от семействата на жертвите веднага щом държавният секретар на САЩ установи, че всички обезщетения са изплатени.
Споразумението ще разчисти и пътя за нормализирането и дори затоплянето на отношенията Вашингтон-Триполи, изтъква Ройтерс. Конгресът е блокирал пряката помощ за Либия, строежа на ново US посолство в Триполи и утвърждаването на първия посланик на Вашингтон там, докато либийската страна изцяло не компенсира жертвите от атентатите и близките им.
Досега Либия е обезщетила 268 семейства с по 8 млн. долара заради атентата над Локърби. Според предварителното споразумение Триполи ще изплати още 536 млн. долара за взривяването на американския самолет над Локърби и 283 млн. долара като компенсации за загиналите и пострадалите в дискотеката "Ла бел". Това обясни Джим Криндлът от адвокатска кантора, представляваща 130 от жертвите, загинали над Локърби.
Споразумението предвижда още Либия да обезщети жертви и от други инциденти, като общата сума за компенсации може да надхвърли 1 млрд. долара.
Споменатото споразумение, съответно и законът са формулирани така, че технически Либия не поема отговорност за терористичните акции. Тя обаче се задължава да плати обезщетенията.
"Години наред Либия отказваше да поеме отговорността за ужасните терористични деяния срещу американските граждани. Но след оказания от нас натиск накрая тя ще плати за трагичните събития. Сега жертвите и семействата им ще могат да получат закъсняла, но все пак заслужена справедливост", заяви сенаторът демократ Франк Лотънбърт от щата Ню Джърси.
"Смятаме, че за семействата на жертвите това е правилен ход. Така ще бъде честно спрямо тях, а и компенсациите те ще получат по бърз начин", така говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак коментира споразумението и закона.