Спонсорите на олимпийските игри ще похарчат рекордни суми, за да спечелят симпатиите на китайците. Местното население е издигнало в култ спортния форум, следователно и фирмите, които го подкрепят. Според проучванията на маркетинг-агенции рекламодателите в Китай ще похарчат с 19% повече средства от миналата година. Това прави 54 млрд. долара. Само олимпийските спонсори дават над 3 млрд. долара през 2008 година.
"Адидас", който е един от 11-те рекламодатели на Пекин 2008 на местно ниво, се надява да изпревари "Найк" по пазарен дял до края на годината. "Нашата маркетинг кампания е най-голямата в историята", коментира директорът на олимпийската програма на "Адидас" Ерика Кернер.
Големият конкурент "Найк" спонсорира много състезатели, но не е официален партньор на игрите. Това със сигурност ще повлияе негативно на американския концерн предвид факта, че 90% от китайците ще следят игрите, затова е и логично, че ще обърнат внимание и на официалните спонсори. Освен това Китай е най-бързо прогресиращата икономика в света и пробивът в този пазар означава пробив и в глобален план. Именно по тази причина "Адидас" се надява Китай да стане най-големият му пазар след САЩ. В момента в азиатската държава има 4000 магазина на фирмата, а до 2010 година те трябва да са вече 6300, което е увеличение с над 50%.
Друга мегакомпания - "Кока-Кола", пък кани 10 000 души на свои разноски на олимпиадата. Половината от гостите са от Китай, а останалите са партньори и служители на фирмата от цял свят. "Кока-Кола" ще монтира за своите хора и най-големия LSD-екран в Пекин.
Въобще спонсорите ще разположат своите павилиони около олимпийските обекти. Те обаче търсят и нови пътища за промоцията си - чрез благотворителни и социални дейности. Американската компания Johnson & Johnson например се ангажира да помага на китайците от борбата със СПИН до проблеми с очите. "Адидас" нае 75 хора на изкуството, които правят картини и скулптори на олимпийска тема. След края на игрите произведенията им ще бъдат продадени на търг от аукционната къща "Сотбис" в Хонконг, а парите ще бъдат преведени във фонда за подпомагане на жертвите от земетресението в провинция Съчуан.
"Това са хубави инициативи, които ще останат след нас", добавя Кернер.
Но нищо в най-многолюдната страна в света не става лесно. Организаторите и спонсорите се сблъскаха с този факт преди месеци, когато бяха размириците в Тибет и се заговори за олимпийски бойкот.
"Това е голямо предизвикателство за всички спонсори, защото инвестициите тук имат и известни рискове заради променящата се политическа обстановка", коментира медиен консултант на един от големите концерни.
А Тибет далеч не е единствената взривоопасна тема. Властите в Пекин осъдиха позицията на международната общност, която определи като геноцид случващото се в суданската провинция Дарфур, тъй като китайската политическа върхушка се интересува предимно от своите инвестиции в Африка, свързани с добива на петрол. Затова и на олимпийските игри ще има голяма група от спортисти, които ще протестират срещу случващото се в Судан. Всичко това със сигурност отчасти ще помрачи излъскания имидж на организаторите...