"Трябва да се върнеш до Чепинци и да кажеш там да ти дадат протокола и ксерокопие от него. Чу ли - трябва ти и копие?", обяснява служителка в общината в Нови Искър. "Копие", повтаря недоразбрал дядото и става от стола. В случая копието изобщо не е важно, на масата има копирна машина, така че размножаването не е проблем. Дядото обаче е забравил оригинала вкъщи, а без него няма как да му бъде изплатено обезщетение.
Разсеяният човек е един от стотината, които вчера трябваше да минат през комисия в Нови Искър. Домът на всеки един от тях е пострадал от взрива на военния склад в Челопечене на 3 юли. Общо 1000 души трябва да минат през комисиите в следващите две седмици, за да получат парите си.
Някои къщи са се отървали само със счупени прозорци, други - с напукани стени. Комисиите, описващи щетите, тръгнаха още на следващия ден, но повечето стопани не дочакаха времето за плащане на обезщетения, а започнаха сами да ремонтират домовете си. Кой както може - едни пълнеха черчеветата с найлони, други викнаха строителни фирми.
"В петък, преди да дойде комисията заваля, в същата стая е детското креватче, нямаше как да чакам, викнах един майстор и той оправи разместените керемиди", разказа Найда Иванова от Чепинци. Освен това вече е сменила счупените прозорци и дограма. Комисията минава и описва щетите. Оказва се обаче, че това не е достатъчно. Заради остатъчните взривове през следващите дни керемидите отново се разместват и при първия дъжд покривът протича. Затова жената вика оценителите втори път. Разказва, че до момента е дала около 1400 лв. за ремонти. За цялостен ремонт на покрива и нова дограма нейната съседка Деси Борисова пък се е бръкнала със 7000 лв. "Добре че тогава имахме парите, иначе не знам какво щяхме да правим. Но както и да е, почивката замина", разказва тя. Вчера двете се притесняваха, че може и да не получат достатъчно пари, защото бяха подменили старата си дървена дограма с PVC. От общината в Нови Искър обаче обясниха, че всички дограми се подменят с нови PVC, така че това се плаща.
За повредена покъщнина и електроуреди обаче пари няма да се дават. Иванова обясни, че е показала на комисията повредения си телевизор, но той не е бил описан. Както и срязаните от стъклата пердета и счупените щори. "Матракът ми е срязан по средата", разказва друг жител на Чепинци. За него пари също няма да има. "Ние поемаме щетите на 100%, но според наредбата, по която работим, електроуредите не се плащат. Поемаме всички външни щети и работим по максимално допустимите разценки, за една входна врата даваме 390 лв., така че хората ще получат добри пари", обясни кметът на Нови Искър Валентин Котов.
Много от пострадалите вчера говореха за щети, които останали незабелязани на първия оглед. "При мен са повредени паркетът, пердетата, щорите, стените се напукаха, падна мазилка. Не виках втора комисия, защото просто не мога да си стоя постоянно вкъщи и да ги чакам, извиках фирма и ремонтирах", разказа Румен Гърков от Чепинци. Така оценката за щетите е 1500 лв., а той е платил 3000. Негов съсед разказа, че заради взрива основата на къщата му се разместила. Според него обаче това няма как да се докаже.
Други пък се оплакваха от строителните фирми, наети от общината. Работниците не били компетентни, даже нямали инструменти и постоянно искали от стопаните. Затова някои хора се отказали от техните услуги и сами си потърсили работници.
|
|