Държавата смята драстично да затегне контрола върху електроразпределителните дружества (ЕРП). Тримесечното отчитане на електромерите ще бъде забранено. Таксата за повторно пускане на ток ще се определя не от ЕРП-тата, а от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Спирането на тока поради забавено плащане няма да бъде възможно, без клиентът на енергото да бъде повторно предупреден и да има възможност да възрази.
Това са само част от мерките, които министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров предлага. Самият той също пострада от ЧЕЗ, след като заради грешка компанията му спря тока, макар да е редовен платец. "Аз така разбрах какво се случва на обикновените хора и разпоредих на ДКЕВР да изработи механизъм, за да спре безобразното отношение към клиентите", обясни Димитров. "В моя случай от ЧЕЗ просто ме изумиха с бързината си - успяха да влязат в охраняван блок на Народното събрание, да намерят ключ от таблото, да отвият бушона и да откачат жицата, която свързва електромера с мрежата, че и да я приберат. При положение че съм си платил сметката. На всичкото отгоре нямам два електромера, както твърдят, а един", възмути се министърът.
Димитров веднага привикал шефовете на ЧЕЗ, EVN и E.ON и шефа на ДКЕВР Константин Шушулов за обяснение. Още през есента ще бъдат внесени промените в съответните закони и наредби, които да спрат произвола на монополистите.
Министърът иска ДКЕВР да определя тарифите за пускане на ток, след като енергото докаже какви разходи прави. Преди няколко седмици ЧЕЗ например вдигна таксата за повторното пускане на спрян ток от 10 лв. на 40 лв. с мотива, че са се увеличили разходите за екипите, които го правят. "Ами те така могат и 4000 лв. да поискат", удиви се Петър Димитров.
В новия закон за енергийна ефективност категорично ще бъде записано, че клиентите не могат да получават сметки за ток и парно, които не са за реално потребление, каза още министърът. Това на практика ще сложи край на тримесечното отчитане, въведено през май от ЧЕЗ за Западна и Северна България. "След това, ако имат ресурс, нека и на една година да засичат електромерите и да събират сметки", отсече Димитров.
За възможни стачки в трите електроразпределителни дружества наесен предупреди вчера по БНР шефът на синдикалната федерация на енергетиците към КНСБ Божидар Митев. "В ЧЕЗ, E.ON и EVN напрежението сериозно нараства заради предстоящите нови масови уволнения, които според нас са абсолютно безумни и необосновани", коментира той. Според него след тези съкращения ще се задълбочи и кризата в качеството на обслужването на клиентите и здравословните и безопасни условия на труд. Ефективна стачка може да има и в НЕК, ако синдикатите не се споразумеят за повишаване на заплатите, предупреди още Божидар Митев.
|
|