Кредитната криза, която изправи британската икономика на прага на рецесия, е струвала 600 млрд. лири стерлинги на британците. |
Анализът взема под внимание загубите в жилищния сектор и обезценените акции на финансовите фирми. Експертите са единодушни, че това са областите, които кредитната криза е засегнала най-сериозно. Загубите в жилищна собственост се равняват на 400 млрд. паунда, или 9% спад в стойността на подобен тип недвижимо имущество. Тези от падналите цени на акциите на банките и други финансови институции на Острова са приблизително два пъти по-малки, сочат данни на анализаторите.
Между 12 и 16 млрд. лири пък се очаква да достигне равнището на пропилените разходи в двата сектора през следващата година заради ефекта, който носят със себе си вече наложилите се негативни тенденции. Обезценяването на жилищата означава, че собствениците им ще могат да получат по-малко пари след удовлетворяване на кредиторите. Според анализа на консултантите все повече британци няма да могат да теглят заеми и ще имат по-ниски пенсии. Тези фактори от своя страна неминуемо ще засегнат потребителските навици на населението в посока стягане на семейните бюджети.
Кризата на пазарите означава, че разходите ще вървят надолу заради усещането за обедняване. Вследствие на това БВП ще спадне с приблизително 1%. Не е изключено това да бъде достатъчно да тласне британската икономика към рецесия или поне да я доближи до подобно състояние. Прогнозите за следващата година са, че ръстът на разходите на домакинствата ще бъде едва около 0.5 на сто.
Тази перспектива обаче е "консервативна" и представлява възможно най-добрия сценарий за бъдещето на страната, подчертават консултантите от ПрайсУотърхаусКупърс. Така например прогнозите им не вземат под внимание потенциалното въздействие на други сродни сектори като пазарите на търговски площи и търговски ценни книжа.
Средно с 3% пък ще се повишават сметките за вода на домакинствата в Англия и Уелс за следващия 5-годишен период, писа в. "Таймс". Водоснабдителните дружества вече са представили план за промяна на цените спрямо очакваните разходи. Очаква се водният регулатор да реши през есента с колко повече компаниите ще бръкнат в джоба на британските домакинства между 2010 и 2015 г. заради поскъпналите горива.