Под възбрана са апартамент и гараж в Свиленград, търговска база за изкупуване на метални отпадъци в Любимец, дворно място с площ 300 кв. метра, две ниви, лек автомобил, както и 6189 дяла от фирма "Олимпус" и 12 акции на "Булвест холдинг" в централния депозитар. Общата стойност на това имущество е 275 980 лева, обяви директорът на териториалната дирекция на комисията в Хасково Иван Жеков.
Част от имуществото е било продадено от съпругата на Янков, която получи пълномощно от мъжа си през февруари т.г., докато той бе в ареста в Стара Загора. От прокуратурата обявиха, че е разрешено допускането на нотариус само за да завери пълномощно за съпругата на Янков, според което да представлява фирма "Олимпос" за обслужване на кредит от 150 000 лв., за да не се стигне до обявяване в несъстоятелност. Издаденото пълномощно обаче включва и извършване на разпоредителни сделки с имоти.
"Приключи процедурата по запориране на всички имоти, които бяха продадени от съпругата на Янков - макар че това имущество вече е собственост на трети лица", отчете Иван Жеков. Когато присъдата на Янков влезе в сила, комисията ще поиска конфискация. На първа инстанция митничарят получи 15 години затвор. |
За скандала пръв съобщи шефът на комисията за установяване на имущество от престъпна дейност Стоян Кушлев. Апелативната прокуратура в Пловдив започна светкавична проверка и установи, че до продажба се е стигнало, защото от комисията на Кушлев не са поискали запор над активите на дружеството. Образувани бяха и три дела за длъжностни престъпления. Първото трябва да изясни кой е допуснал подписването на пълномощното в ареста на Стара Загора и как нотариусите са си свършили работата. По другите се търсят виновните от службите по вписванията в Нова Загора и Свиленград, които са предоставили непълна информация на прокуратурата за имотите на Янков и така той е успял да "спаси" три имота.