:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,831
Активни 791
Страници 25,734
За един ден 1,302,066

Търговската тайна ще пада при силен обществен интерес

Законът за достъп до информация вече ще обхваща и как се харчат парите от ЕС и обществените поръчки
По-строг ред и по-малки възможности за отказ за предоставяне на информация от институции и фирми, които работят с пари от държавния бюджет или еврофондовете, предвиждат промени в закона за достъп до обществената информация, внесени преди ваканцията на парламента от депутати от управляващото мнозинство. Сред вносителите са председателят на антикорупционната комисия в НС Бойко Великов и членове на комисията.

С промените се разширява обхватът на субектите, които са длъжни да предоставят информация на гражданите. Задължението вече ще важи не само за дейността на физически и юридически лица, финансирана със средства от държавния бюджет, както е досега, но и за парите, които постъпват по проекти и програми на ЕС. Мнозинството предлага още достъпът до информация, която е търговска или служебна тайна, да не може да се ограничава при наличие на надделяващ обществен интерес. В допълнителните разпоредби на закона се предлага и дефиниция на това понятие. Според проекта надделяващ обществен интерес има, когато чрез исканата информация се цели разкриване на злоупотреба с власт и корупция и повишаване на прозрачността и отчетността на задължените от закона субекти.

Предвижда се промяна на чл. 17, който досега създаваше проблеми с предоставянето на информация, която се счита за търговска тайна и разкриването й би довело до нелоялна конкуренция между търговците. Според проекта институциите и фирмите не могат да отказват такава информация в случаите на надделяващ обществен интерес. Когато пък има отказ, фирмите трябва да посочат конкретните обстоятелства, които биха довели до нелоялна конкуренция. Прилагането на този член от закона показва, че отказът от предоставяне на информация на основание на тази правна норма в голяма част от случаите прикрива корупционни практики, пише в мотивите към проекта. Като аргумент за засилване на контрола е посочена и различната съдебна практика по тълкуването на понятието "търговска тайна" при обжалване на отказ за предоставяне на обществена информация. Депутатите са посочили и текст от препоръка на Комитета на министрите на ЕС от 2002 г., според който "държавите-членки имат право да ограничат правото на достъп до официални документи, но след като ги изброят точно в закон и да бъдат пропорционални на целта да се защитят "търговски и други икономически интереси".

Според материали на програма "Достъп до информация" сключеният договор за осигуряване на софтуерни продукти за нуждите на държавната администрация се оказва търговска тайна на избраната фирма доставчик. По същия начин на екологична организация е отказана информация какво количество отработено ядрено гориво е изнесено от АЕЦ "Козлодуй" през последните 17 г. Под претекст "търговска тайна" се отказва години наред информация и за приватизационните сделки, и за обществените поръчки, и за заменките на гори и имоти, макар че при всички тях има разпореждане с държавни пари и имоти.

С промени в допълнителните разпоредби на закона се предвижда да се разшири и обхватът на физическите и юридическите лица, които са задължени да предоставят информация. Сред тях вече ще попадат и възложителите на обществени поръчки, както и лечебните заведения, които в предходната година са получили повече от 30% от приходите си от държавния или общинския бюджет или от този на НЗОК.
16
2910
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
21 Август 2008 02:08
Похвално, похвално...
21 Август 2008 02:19
Ах какъв хубав законопроект!
Защо ли обаче всички подобни "законо-" са винаги и само "-проекти"?
Внасят се в парламента една петилетка след като на всеки му е ясно че това отдавна трябва да е направено така. И за сметка на това се оставят да отлежат за следващия мандат, понеже до края на този мнозинството е адски заето. А по дългия път на законоприемане, все се намира начин да се извърти някой текст, тъй че целия закон въобще да не проработи.
И кой ли ще е тоя орган, дето ще решава дали има "надделяващ обществен интерес има"?
21 Август 2008 02:45
Severance, не се тръшкайте уважаеми, че били само проекти. Дори да станат действащи закони вярвате ли, че ще имат някакъв ефект. Припомнете си колко случая има на отказ да се изпълни СЪДЕБНО решение за публикуване на информация.
21 Август 2008 02:48
Туй като в този ранен час, сте единственият колега във форума, нека ви поставя на вас, а и на всички присъединяващи се форумци един въпрос:
Има ли силен обществен въпрос при търга за магистрала Тракия? А ще стане ли обществено достояние?? Ха-ха, будали български.
21 Август 2008 03:02
општествено достояние стана само че си ноо тъп, а за другото че почекаме
21 Август 2008 08:12
Търговска майна ще пада при силен обществен интерес
21 Август 2008 09:22


Изобщо не бива да има търговска тайна, щом едната страна е държавата. Която е слуга на народа /на теория, де!/ и няма какво да крие от господаря си. В края на краищата - хем харчи негови пари, хем получава заплата от него, хем не ще да му каже какво прави.
21 Август 2008 10:07
Какви търговски тайни какви пет лева 'е да ги е*а в тарикатите.
Трябва да ги задължат за всичи обществени поръчки да публикучат официално сключения договор изцяло, като изключение може да са единствено единични цени на стоки и услуги, но всичко останало задължително.
Каква търговска тайна ги тресе, като харчат мойте и вашите пари, а не техните лични???
21 Август 2008 10:15
Тракия e "държавна тайна". Тя ще отпадне по-после.
Вместо с резултати, пак ни залъгват със законопроекти и други юридически гимнастики.
21 Август 2008 11:17
Бойко Великов все повече ми харесва с депутатската си дейност. Това ознава, че по силата на закона за задължително прилагане на българската простотия той посмъртно повече няма да бъде депутат.
21 Август 2008 13:33
Най-важно е да има достъп до анексите. Договерините цени са винаги прекалено ниски за нормалния бизнес и поръчката я взема наш човек. И от там на там с анекси същата излиза 2 пъти по скъпа.

А иначе и да има информация все тая. Като в най-гладните години парламента си копуваще БМВ-та защото им били заложени в бюджета та какво? Като знаеш че Феим на който не се занае фамиличта, работи за Стойков ОФИЦИАЛНО докато е зместник министър та какво? Европа го разбра наште на могат.
Сутринта чух част от някава новина където някакъв западен идиот си подал оставката защото се забъркал с няква проститука(секс).
Та информацията на запад е голяма сила, а в българия е никаква. Защото и БСП и ДПС знаят- каквото и да се знае 10% гарантирани. И като не гласуват половината-20%. А на запад знаят-мършата се изхвърля. А Петков-не.
21 Август 2008 13:50
Търговска тайна ще пада при силен обществен интерес

Ами да вземем да я подпрем!
21 Август 2008 14:37
Кой крал - крал, кой е.ал - е.ал - наша Мара вече не е ку.ва!...
21 Август 2008 16:42
Всичко е о`кей само не виждам този субект "засилен обществен интерес" откъде ще се пръкне. Досега произлизаше от опозиционни партии с предизборни и др. цели като само се вдигаше пушилка. И това "засилен" как да го тълкуваме-малко засилен , средно засилен, много засилен, недостатъчно засилен, достатъчно засилен, предостатъчно засилен. Пак забъркаха миш-маш.
21 Август 2008 17:15
Вай, вай. Как комунист и интернационалист ще граби, като няма търговска тайна??
21 Август 2008 23:01
Дядо Йоцо, много просто-както до сега.Закони -бол, прилагане на закона няма.Това е за парлама пред ЕС.Факта, че в законопроекта има неопределено понятие( засилен?!обществен интерес) показва, че никога няма да се приложи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД