Просветното министерство стартира процедурите за още две национални програми, по които училищата и общините ще могат да кандидатстват за средства или съфинансиране. През 2008 г. МОН отделя 221 млн. лв. за училищни проекти, което е с 30% повече спрямо м.г. Идеята на програмите е училищата да получат допълнителни средства за дейности, които трудно биха финансирали с наличния си бюджет. Вече са обявени процедурите за проекти за оптимизация на училищната мрежа, по които на общините се отпускат средства за всяко закрито училище. Парите са предвидени за целодневна организация на учебния процес в средищни училища, за столово хранене на децата, за транспорт, подобряване на материалната база и др. До 15 септември врати ще затворят около 350 учебни заведения, от които 300 са общински. На финален етап са и процедурите по програмата за диференцирано заплащане, по която добрите преподаватели получават бонуси въз основа на оценка за работата им през изминалата учебна година.
За втора година се предлага програма за ритуализация на училищния живот с общ бюджет от 5 млн. лв. По нея ще се отпускат средства, които стимулират учениците да се включват в инициативи от училищния и извънучилищния живот. Такива дейности могат да бъдат осигуряването на национални и европейски символи във всяко българско училище или тържествено отбелязване на национални и европейски празници. Тези прояви се финансират изцяло от МОН. Освен това шанс за финансиране имат проекти, които са свързани с тържествено отбелязване на училищни празници, традиции и кръгли годишнини (в този случай е необходимо съфинансиране от училището в размер на 30%). Максималната стойност на такъв проект е 2000 лв. В този модул влизат и проектите за въвеждане на униформи с емблема на училището, като за него 30 на сто от средствата се осигуряват от учебното заведение. Максималната допустима стойност на предложените проекти за униформи е до 50 000 лв. М.г. бяха одобрени 107 проекта на обща стойност близо 1.466 млн. лв. Резултатът е, че от 15 септември общо 43 317 ученици ще посрещнат новата учебна година с униформи или отличителни знаци на училището си.
Според процедурата за оценяване всяко училище може да кандидатства само с по един проект за модул. Идеите се подават в МОН, дирекция "Образователна среда и образователна интеграция". Оценяването ще се извършва от комисия на национално ниво с участието на представители на МОН и на външни експерти. Необходимите документи са формуляр за кандидатстване (по образец), решение на педагогическия съвет, решение на училищния съвет или на училищното настоятелство. Всеки проект трябва да е с ясно формулирани цели, точно определени очаквани резултати, програма за протичане на тържествата за отбелязване на училищен юбилей или модел на униформа с отличителния знак (емблема) на училището. Униформата трябва да бъде завършена комбинация от отделни части на облеклото (риза/блуза, сако и/или елек, панталон/пола и др.). Всеки проект трябва да е съпроводен с план-график на дейностите, финансов план, екип, който участва в проекта и брой ученици, които ще бъдат обхванати. Срокът за подаване на заявленията за участие е 20 септември 2008 г. Класираните училища трябва да представят отчет за изпълнението на проектите в срок до 31 януари 2009 г. До края на март догодина министърът на образованието на свой ред трябва да представи отчет за изпълнението на програмата.
По друга програма на МОН - за съфинансиране на инвестиционни проекти на общините, срокът за кандидатстване е 14 септември. Тази програма е разделена на 3 части - за саниране на училищни сгради, за изграждане в училищата на достъпна среда за хора с увреждания и за ремонт на спортни площадки и съоръжения. Общият бюджет на програмата е 10 млн. лв. Средствата по проектите от първия модул за саниране на училищни сгради са предвидени за подмяна на дограмата, поставяне на топлоизолация, подобряване ефективността на отоплителната инсталация и др. Предимство ще имат проекти, които предвиждат отоплението с нафта да се подмени с природен газ или възобновяеми енергийни източници. По проектите за изграждане на достъпна среда за хора с увреждания са отделени общо 1 млн. лв. Средствата са за изграждане на рампи и асансьори и адаптиране на тоалетните в училищата.
За ремонта на спортни площадки и съоръжения са отпуснати 2 млн. лв. С тях ще бъдат изградени открити спортни площадки с изкуствени настилки, ще се ремонтират физкултурните салони и ще се закупят нови уреди и съоръжения. В София обаче бюджет за това има и общината, която си е поставила за цел да превърне спорта в приоритет.
И тук общините могат да кандидатстват с по един проект във всеки модул. Възможно е да се иска финансиране и за проекти, чиято реализация вече е стартирала през 2008 г. Общата стойност на всеки проект трябва да е не по-малка от 100 000 лв. Общините трябва да представят инвестиционна програма, която да е утвърдена от общинския съвет до 30 юни. МОН ще предостави 50% от стойността на съответния проект и средствата ще бъдат преведени на местните администрации с одобрени предложения.
Оценяването на проектите ще се извършва от комисии по отделните модули, определени от просветния министър. В тях ще влизат и представители на сдружението на общините. В двуседмичен срок от постъпване на проектите в МОН комисиите представят за утвърждаване от министъра на образованието и науката проектите, които ще бъдат финансирани по програмата. Всеки изпълнител на одобрен проект трябва да представи два отчета. Първият е междинен и се представя към 30 октомври, а срокът за окончателния е до 31 декември 2008 г. Отчетите на общините ще бъдат качени на сайта на МОН до края на март догодина.
БОНУСИ
Почти всички училища са се включили в програмата за диференцирано заплащане, по която учителите ще получат допълнителни бонуси, съобщиха от МОН. На учител се падат средно по 370 лв. към заплатата за цялата година или чисто по 30.80 лв. на месец. За т.г. за оценяването на педагозите държавата отпуска общо 44 млн. лв., от които 39 млн. са за помощник-директори, учители, педагогически съветници, възпитатели, психолози и др. - 98 914 души в цялата страна. Останалите 5 млн. лв. са предназначени за премии на 5584 директори на училища и детски градини. Вероятно преподавателите ще получат допълнителните възнаграждения след началото на учебната година със заплатите за септември.
ОЛИМПИЙЦИ
Правителството отпусна допълнителни 3 млн. лв., които са предвидени за организирането на национални ученически състезания и международни олимпиади до края на годината. Средствата се отпускат за провеждането на областните и националните кръгове на ученическите олимпиади и състезания по различните предмети, както и спортни мероприятия. По тази програма ще се отпускат средства и за финансиране на участията на националните ученически отбори на международни олимпиади. В момента част от необходимите средства за самолетни билети или други разходи по подготовката се набират чрез спонсорства от фирми или чрез дарения от фондации. Със средствата по този модул трябва да бъде създаден и център за подготовка на младите олимпийци преди съответното състезание.
|
|