Само няколко дни след като борбата отсрами България на олимпийските игри в Пекин, дойде и първият знак, че не всичко е наред в този спорт у нас. "Сламката" подаде двукратният световен шампион за юноши в кат. 55 кг на класическия стил Александър Костадинов по време на награджаването му за Спортист №1 на Кюстендил.
"Доста странни неща си мислех, докато гледах олимпиадата - заяви той. - Трябваше аз да участвам. Свърших моята работа - станах за втори път световен шампион, втори на европейско първенство и спечелих квотата за игрите в категорията. Обаче силните във федерацията решиха друго."
През тази година състезателят на клуб "Васил Илиев" (Кн) спечели втората си титла при юношите именно в Пекин, а след това на олимпийската квалификация в Рим заслужи първото място при мъжете. Вместо него обаче на игрите се бори Венелин Венков ("Славия-Литекс"), който бе туширан за 90 секунди от Хамид Суриан (Иран).
"Властта е в "Славия-Литекс". Треньор, пом.-треньор, лекар, масажист - тези, които са в клуба, са и в националния отбор. В техен интерес е да участват само техни състезатели", включи се и първият треньор на Костадинов - Димчо Загоров.
"Надявам се да сменят треньорите на националния отбор, защото, ако не ги сменят, не знам дали ще продължа да се боря за България. За борците от "Славия-Литекс" има повече средства, витамини, възстановителни медикаменти, масажи, а за останалите - няма или са по-малко", допълни самият борец.
В Пекин всички шестима български представители в класическия стил - Венков, Армен Назарян (60 кг), Николай Гергов (66), Явор Янакиев (74), Калоян Динчев (96) и Иван Иванов (120), са от "Славия-Литекс". В свободния стил пък имаше само един от столичния клуб - Анатолий Гуйдя (60), но той се контузи при игра на баскетбол в олимпийското село и отпадна от състава. От останалите свободняци трима са от "Левски" - Радослав Великов (55 кг), Серафим Бързаков (66 кг) и Божидар Бояджиев (120 кг), а Кирил Терзиев (74 кг) е от "Черноморец" (Бс).
|
|