--------------
Така общата сума за пенсионни осигуровки ще се намали с 4.4%. "Нашето предложение беше и остава за 6% пенсионна вноска за работниците, 10% за работодателите и 12% за държавата", обяви председателят на групата на БСП Ангел Найденов след първото заседание на изпълнителното бюро след ваканцията.
Още на коалиционния съвет в "Катарино" преди няколко месеца управляващите се договориха от 1 януари държавата да се включи като особен осигурител и да поеме над 1/3 от пенсионните осигуровки. Тогава бе договорено пенсионната тежест да бъде разпределена между работника, работодателя и държавата в съотношение 8:10:12, като самата осигуровка се вдигне от 22 на 30%. В момента вноските се разпределят само между работодателя и работника в съотношение 60:40. С влизането на държавата по формулата 8:10:12 вноските на работодателите щяха да паднат с 2%, но тежестта за работника оставаше без промяна. Преди месец на коалиционния съвет в Банско социалният министър Емилия Масларова предложила и вноската на работниците да падне с 2%. Така общата пенсионна осигуровка трябва да стане 28, а не 30%, както бе първоначалното намерение. Това вероятно ще доведе до увеличаване на директната субсидия, която държавата така или иначе превежда към бюджета на НОИ. Ангел Найденов обясни вчера предложението с желанието на управляващите да се увеличи разполагаемият доход на работещите.
Предложението на БСП ще бъде представено на съвета на коалицията в началото на септември. Още преди месец обаче и зам.-председателят на НДСВ Милен Велчев, и шефът на социалната комисия Хасан Адемов от ДПС подкрепиха идеята. Но се застраховаха, че трябва да се направят разчети. Тогава финансовият министър Пламен Орешарски беше категоричен, че се работи по формулата 8:10:12.
На коалиционния съвет в началото на септември управляващите трябва да вземат окончателно решение и за модела на здравната реформа и включването на частните фондове в задължителното осигуряване. Ще бъде обсъдено разпределението на бюджетния излишък, което ще стане с решение на НС, а не с актуализация на бюджета. 4 са приоритетните сфери, за които ще бъдат разпределени парите - социална политика, инфраструктурни проекти, материално обезпечаване и повишаване на заплатите в МВР и МО, както и финансиране на проекти на общините, обясни Ангел Найденов. Ще се обсъди подготовката на бюджет 2009 г., който ще е подчинен освен на желанието за запазване на икономическата стабилност и растеж, така и на грижата за младите хора, младите семейства и децата, за възрастните и за подпомагане на борбата със сивия сектор, допълни той. В близките месеци трябва да бъде приет и законът за Сребърния фонд.