:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,986
Активни 464
Страници 30,551
За един ден 1,302,066
№9

Нов шедьовър от "Пиксар"

Роботчето Уол и изглежда, и се държи като човек повече от героите на игралните филми днес
снимка: съни филмс
Роботчето с човешка душа Уол. И смътно напомня голямоокото Извънземно на Спилбърг.
Понякога се чудя защо другите студиа се мъчат да правят анимация. В един идеален свят всички рисувани филми щяха да носят логото на "Пиксар" - малката лампа модел L1, обезсмъртена в първото късометражно филмче на Джон Ласитър Luxo Jr. Но понеже нашият не е съвършен, досега само 9 носят техния неподражаем почерк.

"Уол.И" е твърде добър дори за произведение на "Пиксар". Тази година едва ли ще видим по-смел, поетичен, вълнуващ и човечен филм. За такива е трудно да се говори - те просто трябва да се видят. Впрочем "Уол.И" е толкова универсален в езика си, че половината филм е практически ням (това пък ни спестява някои загуби в превода).

След 700 години Земята е превърната в един огромен Суходол. Хората са се изнесли на борда на космическия суперкораб "Аксиома", където вегетират и пият млечни шейкове, обслужвани от роботи. А там, долу са оставили хиляди прости машинки модел WALL-E (Waste Allocation Load Lifter: Earth Class), които да почистят след тях и да подготвят планетата за евентуално завръщане. Трудолюбивите роботи до един са ръждясали сред боклуците; останал е само синеокият тенекиен герой на филма. Маркесовите "100 години самота" за него са едно мигване - той е бил сам с боклука седем пъти по-дълго. През това време Уол.И развива човешка душевност - колекционира кубчета на Рубик и електрически крушки, гледа с умиление стара видеокасета с филма "Хелоу, Доли!" и се ремонтира с части от счупените си събратя.

Поантата каца с пратеник от Космоса. В сметището на Уол.И каца бял, объл женски робот на име Ева. Изглежда като нещо, произведено от "Епъл" (Стийв Джобс, съосновател и на "Пиксар", много я харесал), и има доста кофти характер. Но героят се влюбва. До края на филма му остава само да спечели чувствата на Ева и да спаси човечеството и Земята.

"Пиксар" са не просто добри художници - те притежават онази божествена искра, която вдъхва душа на всевъзможни компютърно генерирани персонажи - от дървени каубои през коли до бръмбари, риби и мишки. Макар и нарисуван, Уол.И има завладяващо екранно присъствие. Той играе по-добре от Уил Смит (в идентична роля в "Аз съм легенда") и сериозно поставя под въпрос смисъла на 30-милионните актьорски хонорари.

"Уол.И" не е визуално разкошен и неонов като предишните филми на студиото - "Рататуй", "Колите" или "Търсенето на Немо", а хладно минималистичен. Гениалността му е в хармонията между форма и съдържание. Той дава веднъж завинаги отговор на въпроса дали анимацията е за деца или за възрастни, дали филмите са за разтуха или за размисъл, за сълзи или за смях. "Уол.И" е всички тези неща.



-- ОБЯД ЗА ЧЕТИРИМА --

Днес в централата на "Пиксар" в Емеривил, Калифорния, работят над 900 души - сред тях и българинът Антони Христов. Но всичко започва от един обяд за четирима. През годините той добива митичен статус, припомня режисьорът на "Уол.И" и "Търсенето на Немо" Андрю Стантън. Освен него на масата сядат Джон Ласитър, Пийт Доктър и вече покойният сценарист на "Колите" и "Приключението на бръмбарите" Джо Ранфт (загива в катастрофа през 2005 г.) Действието се развива през 1994-а, година преди премиерата на първия пълнометражен филм на студиото "Играта на играчките". На този обяд са замислени практически всички ленти, произведени от тях до днес - "Таласъми ООД", "Приключението на бръмбарите", "Търсенето на Немо", "Уол.И". Днес Стантън е на 42 и е сред ветераните на студиото. Той е вторият аниматор и общо деветият служител, нает в "Пиксар".

Приходите от първите 8 филма на компанията, която днес е част от "Дисни", възлизат на $4.3 млрд.

----
1
2434
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
05 Септември 2008 00:34
Пиксар е чудо. И‌ не за друго а именно заради човешките истории разказани без човек на екрана. Анита е права че игралното кино не върви на никъде.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД