Българите доплащат най-много за лекарства в сравнение с останалите граждани от ЕС. У нас 56% от стойността на медикаментите с рецепта се плащат директно от пациентите, а здравната каса, здравното министерство и общините поемат едва 44 %. Съотношението в ЕС е 17.9% за пациентите срещу 82.1 за публичните фондове. Отделно България е с едни от най-ниските цени на препаратите в Евросъюза и с най-високите ставки на ДДС.
За 2008 г. българите ще платят директно 1.021 млрд. лв., сочат данни на IMS Health - България, фирма за проучване на фармацевтичния пазар. По тази причина производителите на лекарства настояват държавата да поеме по-голяма част от разходите за медикаменти.
За 2008 г. здравната каса, здравното министерство и общините ще платят едва 540 млн. лв., а целият пазар, който включва и лекарства без рецепта, е за 1.5 млрд. лв. Спрямо м.г. той нараства със 130 млн. лв.
Според Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България публичните разходи за лекарства не са се променяли съществено през последните 3 години, въпреки че населението застарява и очакванията на хората за по-качествени препарати нарастват. Всичко това води до постоянно покачване на личните разходи на пациентите.
Но вместо да увеличи бюджетните разходи за лекарства, от няколко години държавата засилва регулацията на цените на медикаментите и се старае да ги намалява, смятат производителите. Заради твърде ниските цени 23 фармацевтични компании са оттеглили близо 220 техни продукта от българския пазар. Освен това идните 2-3 години около 60% от новите фармацевтични продукти на тези компании няма да бъдат внесени в България .
Заради рестрикциите например страдат пациентите с редки заболявания. От 25 продукта за подобни болести, регистрирани в ЕС, у нас едва 5 се заплащат с публични средства и са достъпни за българските пациенти.
Затова асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България иска в писмо до всички институции да се увеличат разходите на държавата за лекарства.
|
|