ДПС и НДСВ настояват да отпадне минимумът, върху който се внасят осигуровки за пенсия. БСП обаче е против. Това стана ясно на вчерашното заседание на парламентарната бюджетна комисия, която обсъжда как да се подобри битката със сивата икономика.
Всяка година бизнесът и синдикатите се договарят за минималните суми, върху които се внасят осигуровки по браншове. Например строителните фирми тази година не могат да правят вноски на работниците си върху възнаграждения, по-ниски от 470 лв. Реалните заплати в този бранш обаче са поне двойно по-високи. Според много икономисти самото съществуване на минимум кара работодателите да правят вноски върху тази по-ниска сума, а не върху реалната заплата на служителя.
"Ако премахнем прага, дали работодателите ще започнат да осигуряват работниците си върху реалното възнаграждение", попита зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев. От известно време насам депутатът си е променил позицията, че свалянето на осигурителната тежест ще доведе до по-големи приходи в хазната, тъй като сивите доходи ще излязат на светло. "Очевидно увеличените приходи след поредното сваляне на ставката м.г. не са толкова големи, колкото очаквахме", обобщи той.
НДСВ също подкрепя идеята, макар че точно правителството на Симеон Сакскобургготски въведе минималните прагове. "Добре, че г-н Цонев постави въпроса, защото ние го повдигнахме още през 2003 г., когато имаше огромна сива икономика", заяви депутатът Христина Христова. Според нея у нас все още няма статистика дали въвеждането на минималните прагове е изиграло ролята си. "Дали праг от 380 лв. например за един инженер не действа възпиращо на работодателя да го осигурява на реалната заплата, която е например 700 лв.", попита Христова.
Подкрепа за идеята дадоха и данъчен №1 Мария Мургина, и подуправителят на НОИ Ана Караиванова. "Аз като експерт не одобрявам съществуването на минимален праг. Големи чужди фирми ми се оплакват, че плащат данъци и осигуровки върху реалните възнаграждения на работниците си за разлика от други фирми, които плащат върху минимума", каза Мургина. "Премахването на фиксираните прагове би било добра стъпка, която ще помогне за увеличаване на приходите в осигурителния институт", смята пък Караиванова.
От БСП обаче са против идеята на Цонев. Зам.-председателят на социалната комисия Петър Мръцков от БСП обясни, че минималните осигурителни прагове не могат да се премахнат в момента, защото работодателите все още не са дали на държавното осигуряване това, което се му полага, и не внасят адекватни на заплатите осигурителни вноски.
"Праговете са задължителна долна граница, т.е. сумата, на която шефовете осигуряват служителите си, не може да пада под тях. Но и сега на никой не му пречи да осигурява на по-висока сума", аргументира се Мръцков. По думите му минималните прагове са измислени именно за да защитят работниците и още не е му дошло времето те да се премахват.
ДПС+НДСВ- либерал до либерала, майно льо! И "цар" до "султана"!